۲ دقیقه

سندرم-نونان-چیست-YW_QMFA-

آنچه می خوانید...

سندرم نونان یک اختلال ژنتیکی نادر عمدتا با توارث اتوزوم غالب می باشد که در اکثر موارد بیماری ، جهش جدید باعث بروز بیماری می شود.
علائم سندرم نونان شامل کوتاهی قد و پوست شل گردن وجود توده در گردن و ورم دست ها و پاها و اختلال رشد و مشکلات قلبی و مشکلات بلوغ می باشد.
در دوران جنینی ، این جنین با افزایش ضخامت NT و Cystic Hygroma  همراه می باشند.
در برخی موارد بیماری با ناهنجاری های مادرزادی قلبی نظیر نقایص بین دهلیزی و نقایص بین بطنی و تنگی دریچه ریوی همراه می باشد.
امروزه با  استفاده از روش  NGS بررسی پانل کامل ژن های مطرح در این بیماری امکانپذیر است .  تیپ های مختلفی از سندرم نونان با توارث اتوزوم غالب در اکثر موارد و در یک فرم تیپ ۲ سندرم نونان توارث اتوزوم مغلوب مطرح شده است. در صورتی که فردی مبتلا به سندرم نونان باشد با احتمال پنجاه درصد در هر بارداری احتمال ابتلای فرزندان وجود دارد . در موارد جهش یافته بیماری ، پدر و مادر فاقد جهش ژنتیکی می باشند و  فقط در فرزند مبتلا جهش ژنتیکی یافت شده است. درمان این بیماران شامل درمان ناهنجاری های مادرزادی قلبی ، گفتار درمانی و کار درمانی و در موارد کوتاهی قد طبق صلاحدید  پزشک متخصص غدد اطفال تزریق هورمون رشد می باشد.

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + نه =