آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی » دسته‌بندی نشده » نوروپاتی-های-ارثی-چیست-YW_QMFA-
۲ دقیقه

نوروپاتی-های-ارثی-چیست-YW_QMFA-

آنچه می خوانید...

نوروپاتی ارثی یک گروه از اختلالات ژنتیکی است که بر سیستم عصبی محیط تاثیر می گذارد. نوروپاتی ارثی شامل نوروپاتی ارثی شامل نوروپاتی های حس و حرکتی، نوروپاتی حسی ارثی نوروپاتی حرکتی می باشد. شایع ترین نوع بیماری شارکوماری توث است که در آن نوروپاتی حسی و حرکتی مشهود می باشد.
بیماری شارکوماری توث برای توصیف گروهی از اختلالات حس عصبی پیشرونده به کار می رود که با تحلیل پیشرونده عضلات روی پا – دست و ساعد و کاهش حس در اندام ها و انگشتان دست و پا مشخص می شود.
در حال حاضر ژن های متعددی برای بیماری شارکوماری توث با توارثهای مختلف اتوزوم مغلوب و مغلوب وابسته به جنس مغلوب و غالب وجود دارد.
در تیپ ۱ شارکوماری توث نحوه توارث اتوزوم غالب است و در هر بارداری احتمال پنجاه درصد ابتلا از والد مبتلا وجود داردو در حال حاضر درمان خاصی جهت اکثر نوروپاتی های ارثی وجود ندارد و درمان های متداول شامل داروی ضد درد و فیزیوتراپی ، جراحی های اصلاحی و کفش های درمانی و ورزش منظم می باشد، لذا با توجه به عدم وجود درمان اختصاصی بهترین راه پیشگیری از بیماری انجام مشاوره ژنتیک و در صورت لزوم می باشد.امروزه با روشهای جدید تشخیصی نظیر NGS وMLPAامکان بررسی اکثر موارد شناخته شده بیماری فوق وجود دارد .

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − پنج =