آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی » دسته‌بندی نشده » کیستیک-هیگروما-چیست-YW_QMFA-
۲ دقیقه

کیستیک-هیگروما-چیست-YW_QMFA-

کیستیک هیگروما یک رشد غیر طبیعی بافت است که معمولا در سر و گردن جنین در سونوگرافی مشخص میشود که میتواند در غربالگری سه ماهه اول بارداری مشخص شود که با افزایش NT (ضخامت پشت گردن جنین)  و عدم دیده شدن استخوان بینی می تواند همراه باشد.
کیستیک هیگروما در واقع کیسه ای پر از مایع ناشی از انسداد در سیستم لنفاوی می باشد که تقریبا نیمی از جنین هایی که اختلالات کروموزومی دارند از این کیست رنج می برند.
علت مهم بروز کیستیک هیگروما در واقع اختلالات ژنتیکی مخصوصا اختلال کروموزومی می باشد که شایع ترین اختلال کروموزمی همراه با کیستیک هیگروما سندرم ترنر و یا تریزومی سیزده و هجده و بیست و یک می باشد. در برخی اختلالات کروموزومی دیگر نیز ممکن است دیده شود. از عوامل محیطی علت بروز این مورد می توان به عفونت های ویروسی ، مصرف مواد مخدر یا الکل اشاره کرد.
این اختلال در جنین می تواند همراه آنومالی های قلبی (ناهنجاری های مادرزادی قلبی) و مشکلات دستگاه ادراری – تناسلی و سیستم عصبی مرکزی مغز و نخاع همراه باشد.
در صورت بروز این یافته در سونوگرافی توصیه به بررسی کروموزومی در جنین می شود و در صورت سقط شدن جنین قبل از بررسی کروموزومی، بررسی کروموزومی روی جنین سقط شده توصیه می شود.

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 1 =