آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی » تست های ژنتیکی » بهترین آزمایشگاه ژنتیک تهران با جوابدهی سریع و دقیق
۲۶ دقیقه

بهترین آزمایشگاه ژنتیک تهران با جوابدهی سریع و دقیق

بهترین آزمایشگاه ژنتیک

بهترین آزمایشگاه ژنتیک تهران با جوابدهی سریع و دقیق را می شناسید؟ به کدام آزمایشگاه می توان در سریعترین زمان ممکن برای انجام چنین آزمایش هایی مراجعه کرد؟ اصلاً چرا باید آزمایش ژنتیک بدهیم؟ آزمایش ژنتیک یکی از روش هایی است که به ما در تشخیص تغییرات زنتیکی کمک می کند. برای گرفتن این نوع آزمایش الزاماً از خون افراد استفاده نمی شود. از نمونه بزاق دهان نیز در آزمایشگاه ژنتیک استفاده می شود. در این مطلب می خواهیم خدمات بهترین آزمایشگاه ژنتیک در تهران، آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی را بررسی نماییم.

 اینکه بدانیم واقعا پدر و مادر واقعی ما کیست؟ یا از چه نژاد و خانواده ای هستیم شاید بیشتر در فیلم ها و سریال ها به چشم بخورد. اما این چالش برای بسیاری از افراد جامعه رخ می دهد و به دنبال آن انجام آزمایش ژنتیک و بررسی های آن نیاز است. البته این تنها کاربرد آزمایش ژنتیک نیست بلکه تشخیص، علت و احتمال بروز بیماری ها و سندرم های مختلف در آزمایشگاه ژنتیک مورد بررسی قرار می گیرد.

بهترین آزمایشگاه ژنتیک تهران را چگونه انتخاب کنیم؟

بهترین آزمایشگاه ژنتیک تهران به امکانات و تجهیزات روز دنیا مجهز می باشد. بر این اساس نتایج آزمایشات را به صورت دقیق و بدون خطا در اختیار مراجعه کنندگان قرار می دهند. با پدیدار شدن انواع بیماری های ناشناخته در جهان علم و تکنولوژی پیشرفت کرده است. از این رو تجهیزات آزمایشگاهی نیز باید به روز و مطابق با آخرین تغییرات روز دنیا باشند. امروزه با استفاده از تجهیزاتی که در آزمایشگاه ژنتیک قرار دارد، می توان اواع بیماری های را با آزمایش تشخیص داد.

بهترین آزمایشگاه ژنتیک تهران به شما کمک می کند که با تشخیص بیماری های ارثی و ژنتیکی اقداماتی جهت کنترل و پیشگیری از ابتلا به آن را پیش بگیرید. بسیاری از افرادی که دارای سابقه خانوادگی در بیماری های ارثی و ژنتیکی هستند، می توانند با تشخیص به موقع و انجام آزمایشات صحیح برای درمان اقدام کنند. در بسیاری از موارد که افراد دارای فرزندان با معلولیت ذهنی و جسمی هستند. با انجام آزمایشات ساده ژنتیک در دوران بارداری و یا قبل از آن می‌توان از تولد نوزادان با مشکلات ژنتیکی جلوگیری نمود.

خدمات بهترین آزمایشگاه ژنتیک تهران

یک آزمایشگاه ژنتیک مجهز کلیه خدمات و آزمایشات مرتبط با ژنتیک را ارائه می نماید و به علاوه سعی براین دارد که با ارائه تکنیک ها و روش های روز دنیا نتایجی دقیق و اصولی را ارائه دهد. آزمایشگاه ژنتیک مرکزی برای تحقیق و بررسی انواع ژن ها است که در بسیاری از موارد به یافته های جالب و چشمگیری نیز دست پیدا می کند.

یک آزمایشگاه ژنتیک باید به بهترین و به روز ترین دستگاه های دنیا مجهز باشد و دقیق ترین نتایج را به مراجعین ارائه نماید.دقت داشته باشید که آزمایشگاه ژنتیک از متخصصین این رشته و افراد فوق تخصص برای بررسی نمونه ها بهره می گیرد. به طور کلی در یک آزمایشگاه ژنتیک نیاز است که خدمات زیر ارائه شود :

تشخیص اختلالات و بیماری های ژنتیکی

تشخیص اختلالات و بیماری های ژنتیکی و مادرزادی از مهمترین خدماتی است که در آزمایشگاه تشخیص پزشکی ژنتیک پزشکی انجام می شود. آزمایشگاه باید از انواع بیماری و میزان سلامت جامعه مطلب باشد و بتواند با انجام دقیق آزمایشات در میزان سلامت و پیشگیری از بیماری ها موثر واقع شود.با انجام آزمایش ژنتیک بسیاری از بیماری های مادرزادی شناخته می شوند و در برخی افراد این آزمایش کمک می کند تا از بروز بیماری مسری در بدن آن ها جلوگیری شود. اگر بیماری های شناخته شده در ژن شما به طور خانوادگی سابقه ای چند ساله داشته باشد می توان روش هایی برای کنترل به موقع و درمان آن لحاظ نمود.

بسیاری از افراد مشهور از جمله بازیگران ، خواننده ها و افراد موفق دیگر هستند که با بیماری های مادرزادی و سندرم های ویژه دسته و پنجه نرم می کنند. شاید باور این مساله سخت باشد اما برخی از مهم ترین و پولدار ترین افراد مشهور دنیا نیز دچار بیماری های ژنتیکی هستند و آن را به عنوان یک عامل ژنتیکی پذیرفته اند.

ژنتیک سلبریتی ها

تشخیص انواع بیماری های ژنتیکی

بیماری های ژنتیکی و اختلالات آن بسیار گسترده و وسیع است. البته همچنان برخی از بیماری ها شناخته نشده اند و یا علت بروز آن مورد بررسی قرار نگرفته است. اما به طور کلی برخی از مشکلات و اختلالات ژنتیک بیشتر از سایرین ایجاد می شوند و به همین دلیل نیز بیشتر مورد بررسی قرار می گیرند.هرچند که یک آزمایشگاه ژنتیک تمامی بیماری ها را تحت بررسی و آزمایش قرار می دهد اما عمده ترین بیماری های ژنتیکی شامل موارد زیر می باشد :

سندرم داون
سندروم داون

 سندروم داون حاصل تکثیر بیش از اندازه ژن های کروموزوم ۲۱ است که می تواند ویژگی های ظاهری و ذهنی فرد را تحت تاثیر بگذارد. این سندروم در آزمایشات پیش از زایمان قابل تشخیص است.افزایش سن مادر و یا سابقه خانوادگی عامل های ایجاد این سندروم هستند.

سندرم ایکس شکسته
سندروم X شکننده

فرد در این سندروم دچار کم توانی ذهنی خفیف تا متوسط می شود که در حقیقت نوعی عقب ماندگی محسوب می شود و این بیماری وابسته به کروموزم X است مبتلایان به سندروم ایکس شکننده دارای صورتی دراز، فک تحتانی بزرگ، گوش های بل و بیضه های بزرگ هستند.

اختلال لختگی خون
اختلال لختگی خون

یکی از پیچیده ترین بیماری هایی که در زیست شیمیایی تشخیص داده می شود اختلال لخته خون است که در قسمت های مختلفی از بدن ایجاد می شود و فرد مبتلا را با دردهای اساسی روبرو خواهد کرد.این بیماری در تشخیص های ژنتیکی قابل شناسایی است.

تالاسمی
تالاسمی

برخی از اختلال های ارثی خونی وجود دارند که تأثیر خود را بر روی گلبول های قرمز گذاشته و با ایجاد اختلال در آن تولید هموگلوبین خون را متوقف می‌کند. در اثر کمبود هموگلوبین در خون، کم خونی ظاهر می شود که علائم آن شامل شکستگی استخوان، تنگی نفس، خستگی، بزرگ شدن طحال می باشند.

لب شکری
لب شکری

تولد نوزاد با شکاف کام یا لب یک عامل وارثتی دارد که ممکن است کودکان به این نقص مادرزادی مبتلا شوند.مشخصه‌ی اصلی این عارضه وجود شکاف در لب بالایی نوزاد است که باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد و عارضه ایجاد شده اصلاح شود.عدم دریافت اسید فولیک پیش از بارداری ، مصرف سیگار و نوشیدن الکل از عامل های ایجاد کننده هستند.

عجیب ترین سندرم ها

ارائه مشاوره ژنتیک

با انجام این تست محک می زنید که آیا نیاز به دریافت مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج دارید یا خیر؟ لطفا در پاسخگویی به سوالات دقت کرده و با صداقت گزینه ها را انتخاب نمایید. توجه داشته باشید که انجام این تست با درصد کمی از دقت همراه است و شما برای دریافت مشاوره تخصصی ژنتیک باید به بهترین مرکز مشاوره ژنتیک معتبر مراجعه نمایید.

دی ان ای
مشاوره ژنتیک

مشاوره ژنتیک

با انجام این تست لزوم دریافت مشاوره ژنتیک را بررسی کنید!!

آیا افرادی از خانواده تان دچار مشکل در تکلم هستند؟

آیا در اقوام نزدیک ( عمو ، خاله ، عمه ، دایی) فرزندان با مشکلات ژنتیکی به دنیا آمده اند؟

آیا در اقوام نزدیک ( عمو ، خاله ، عمه ، دایی) فرزندان با مشکلات ژنتیکی به دنیا آمده اند؟

آیا در اعضای خانواده فردی با اختلال ژنتیکی دارید؟

آیا ازدواج شما با نسبت فامیلی صورت گرفته است؟

Your score is

۰%

مشاوره ژنتیک قبل از بارداری یا ازدواج به شما کمک می کند که تصمیم گیری درستی در رابطه با بارداری داشته باشید و اگر در خانواده و اطرافیان افرادی مبتلا به اختلالات ژنتیکی دارید، با اطمینان و آرامش خاطر باردار شوید. غربالگری های دوران بارداری و تست های تشخیصی این دوره نیز در آرامش خیال شما تاثیر به سزایی دارد به خصوص اگر بارداری شما دارای ریسک فاکتور و پر خطر باشد. تست ژنتیک و غربالگری های بارداری بهترین گزینه برای یک بارداری ایمن است .

در این بخش رضایت مراجعه کننده عزیزمان به آزمایشگاه و گذراندن دوره ی پر استرس بارداری را می شنویم :

ارائه مشاوره دقیق و صادقانه

مشاوره صادقانه یکی دیگر از مواردی است که باید در زمان مراجعه به آزمایشگاه ژنتیک پزشکی لحاظ نمایید. چرا که انجام بسیاری از آزمایشات برای زوجین به خصوص در دوران بارداری و یا قبل از آن بسیار هزینه بر و در برخی از موارد انجام آن برای افراد با دشواری همراه است .از این رو تجویز بی مورد آزمایش های مختلف و یا ارائه مشاوره های نادرست به مراجعین باعث می شود که علاوه بر صرف هزینه های مادی بسیار وقت و انرژی خود را نیز هدر دهد. اما مشاوره دقیق و صادقانه کمک می کند که فرد به خوبی آزمایشی که مورد نیاز است را انجام داده و بعد از دریافت نتایج نسبت به تصمیم گیری های لازم اقدام نماید.

این مشاوره ها در آزمایشگاه ژنتیک دکتر زینلی و توسط متخصصین ژنتیک و افراد فوق تخصص انجام می شود. مشاوره کمک بزرگی در انتخاب آزمایش مورد نظر و نحوه انجام آن به شما خواهد نمود. شما در جلسات مشاوره قبل از انجام آزمایش انتظارات و نگرانی های خود را بیان کرده و در طی مشاوره ای که از شما می شود نیازهایی که برای انجام آزمایش وجود دارد مشخص می گردد. مشاوره صادقانه کمک می کند که شما زودتر به نتیجه رسیده و همینطور در زمان مناسب درمان های لازم را آغاز نمایید.

اطمینان خاطر از جواب نمونه

به یاد داشته باشید که بهترین آزمایشگاه ژنتیک پاسخ های مطمئن و امن را در اختیار شما قرار می دهند، آزمایشگاه دکتر زینلی با سالها تجربه در زمینه انجام آزمایشات ژنتیک پزشکی به صورت کاملا تخصصی و دقیق آزمایشات را انجام و نتایج را کاملاً دقیق و روشن ارائه می نماید. این مسئله کمک می‌کند که شما در تشخیص بیماری ها مطمئن باشید و درمان های موثری را توسط پزشک آغاز نمایید. جواب نمونه ها باید با بررسی دقیق و نظارت متخصص ژنتیک انجام شود.
این نظارت کمک می کند که در حین انجام آزمایشات از بهترین تجهیزات و امکانات استفاده شود و کوچکترین خطایی در حین بررسی نمونه ها وجود نداشته باشد، دقت بالا و حساسیت بیش از اندازه روی نمونه های مورد آزمایش از ویژگی های بهترین آزمایشگاه ژنتیک است که باید به آن توجه ویژه داشته باشید.

انواع آزمایش در بهترین آزمایشگاه ژنتیک تهران

آزمایش ژنتیک نوعی آزمایش تخصصی است که توسط آن کروموزوم، ژن و یا پروتئین معیوب شناسایی شده و تغییرات روی این اجزا توسط آن‌ بررسی می‌شود. نتایج این آزمایشات تعیین کننده ناقل بودن فرد است. همچنین آزمایشات ژنتیک نشان خواهند داد که قدرت انتقال این اختلالات توسط فرد مورد نظر تا چه حد بالا بوده و تا چه میزان مستعد ایجاد بیماری‌های ژنتیکی در آینده است. به علت پیچیده و متنوع بودن ژن‌ها، تفسیر و تحلیل آزمایشات ژنتیک به عهده متخصصان این حوزه از علم پزشکی است. تفسیر صحیح این نتایج، در تصمیم‌گیری‌های بعدی افراد بسیار تاثیرگذار خواهد بود. 

آزمایش‌های ژنتیک باید در مرکز های معتبر و تخصصی انجام که این مراکزبا کمترین میزان خطا نتایج را ارائه دهند.نوع آزمایش مورد نیاز توسط مشاوران و متخصصان ژنتیک در نظر گرفته می شود و نتایج توسط ایشان مورد بررسی قرار می گیرد. از آن‌جایی که آزمایش ژنتیک انواع بسیار مختلفی دارد، بعد از انجام مشاوره ژنتیک و مشخص شدن وضعیت بیمار درخواست داده خواهد شد. انجام این آزمایشات کاملا داوطلبانه بوده و اجباری نیست.

بنراینستاگرام

قبل از انجام آزمایش ژنتیک، جلسه مشاوره ای ترتیب داده خواهد شد و فرد قبل از آزمایش و آشنا شدن با ریسک‌ها مزایا و معایب این تست‌ها، تصمیم به انجام یا عدم انجام آن می گیرد. آزمایشات ژنتیک به طور دقیق روی بافتی از خون یا مو یا بافت های دارای هسته انجام می شوند. امروزه با پیشرفت علم ژنتیک و نیاز به طراحی آزمایشات ژنتیک با توجه به شناخت بیش‌تر ژن‌ها جهت بررسی بیماری‌های نادر و ناشناخته، تعداد این آزمایشات همچنان رو به افزایش است. با این‌حال جهت انجام آرمایش ژنتیک از روش‌های معمول زیر استفاده می‌شود:

نوزاد
غربالگری نوزادان

این آزمایش برای نوزادان تازه متولد شده طراحی شده است، شاید به نظر برسد که انجام آن بی فایده است اما بر عکس به کمک آن می توان برخی از ناهنجاری‌های موجود در نوزادان را در همان سال‌های اولیه زندگی درمان کرد. اقدام به موقع برای بررسی و رفع ناهنجاری ها اقدامی هوشمندانه است که سلامت فرزند و آرامشتان را حفظ می کند. غربالگری نوزادان جهت بررسی موانع رشد طبیعی آن‌ها و ناهنجاری‌های آتی در روز اول تولد و از ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از تولد با انجام آزمایش خون صورت می‌گیرد.

تست‌های تشخیصی

زمانی که علائم و نشانه هایی در فیزیک فرد مشاهده شود،تست‌های تشخیصی انجام می شود. این تست در مورادی که شخص مشکوک به ابتلا به اختلالات ژنتیکی باشد مورد استفاده است. در واقع این تست‌ها جهت تایید و یا رد یک بیماری و یا ناهنجاری به کار گرفته می‌شوند که کمک می کند شک یا یقین حاصل و برطرف شود. همچنین این آزمایش به بررسی جهش و یا تغییر در DNA شخص که منجر به بروز اختلال شده‌است می پردازد، این تست‌ها به بررسی جهش در یک یا تعدادی از ژن‌ها که مستعد انتقال از نسلی به نسل دیگر می‌شود، می‌پردازند. تست‌های تشخیصی در تمامی دوره‌های زندگی فرد قابل انجام است. این تست‌ها به محض مشاهده علائم مشکوک توسط پزشک متخصص درخواست می‌شود. نتیجه ها کمک می کنند که فرد از بیماری خود آگاه و تصمیم‌گیری و اقدام صحیح و به موقع جهت مواجهه و یا کنترل بیماری را لحاظ کند.

DNA
جهش ژن
تست شناسایی ناقل

تست شناسایی حامل یا ناقل جهت شناسایی افرادی انجام می‌گیرد که مبتلا به بیماری نیستند، اما حامل یک ژن جهش یافته در خون خود بوده که در صورت وجود آن در دو نسخه، باعث ایجاد بیماری در فرزندان خود می‌شوند. معمولا مشاهده این ژن‌های جهش یافته مشابه هم، در یک قومیت یا گروه خاص وجود خواهد داشت. بنابراین برای کسانی که دارای سابقه اختلالات ژنتیکی خانوادگی بوده و یا افرادی که از یک قومیت و یا یک خانواده قصد ازدواج دارند درخواست می‌شود. توالی ژن‌های معیوب در زوج‌هایی که قصد ازدواج فامیلی دارند بیش‌تر از سایرین خواهد بود. ازدواج در این افراد در صورتی‌که هر دو نفر ناقل ژن معیوب باشند، احتمال تولد فرزند مبتلا را چندین برابر خواهد کرد.

تست والدین

از تست این برای تشخیص بیماری در جنین قبل از تولد استفاده می‌شود و اساس آن بررسی روی کروموزوم‌ها و ژن‌هاست. این تست قادر به تشخیص تمامی ناهنجاری‌های موجود در نوزاد نخواهد بود اما باعث می‌شود تا عدم قطعیت یک زوج کاهش یافته و به تصمیم‌گیری‌های آن‌ها در خصوص تولد فرزندشان کمک می‌کند.

آزمایش والدین
لانه گزینی
تست‌های قبل از لانه گزینی

در صورتی که برای بارداری از روش‌های کمکی مثل لقاح مصنوعی استفاده شود، از این تست استفاده خواهد شد. تشخیص قبل از لانه گزینی قبل از انتقال سلول‌های جنین به رحم و کاشت انجام می‌شود. در این روش، تعدادی تخمک از زن برداشته و با اسپرم مرد در محیط آزمایشگاه ترکیب شده و فرآیند لقاح خارج از رحم انجام می‌گردد. سپس تعداد اندکی از سلول‌های جنین برداشته شده و آزمایشات ژنتیک مربوطه روی آن انجام می‌شود. در صورتی‌که جنین مستعد به ابتلا به بیماری‌ و اختلالات ژنتیکی نباشد، به رحم مادر جهت ادامه بارداری انتقال داده می‌شود.

آزمایش تعیین هویت

مروزه موضوع تعیین هویت ژنتیکی از حیث موضوعات قضایی نیز مورد توجه زیاد قرار گرفته‌است. تعیین هویت ژنتیکی با روش‌های مولکولی انگشت نگاری دی‌ان‌ای، با اهداف مختلف در سراسر جهان مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

تعیین هویت

در این روش می‌توان از شاخص‌های مولکولی نظیر تکرارهای پشت سر هم کوتاه (STRs)، دی‌ان‌ای میتوکندری، چندشکلی‌های تک‌نوکلئوتیدی (SNPs) در سطح کروموزوم Y و سایر کروموزوم‌ها استفاده کرد. از دی‌ان‌ای میتوکندری برای ردیابی ژنتیکی نیای مادری و از مطالعه ژنتیکی کروموزوم Y هر فرد به نیای پدری دست خواهیم یافت. همچنین در بررسی‌های باستانی خصوصیات ویژه‌ای همچون وجود ارتباط معنادار بین SNPs مورد بررسی قرار می‌گیرد تا بتوان یک نمونه مورد مطالعه را در گروه خاصی که هاپلوگروپ نام دارد قرار دهند. هاپلوگروپ در واقع دسته‌ای از هاپلوتیپ‌های نزدیک به یکدیگر می‌باشد که جهش‌هایی را از نیای مشترک خود دربردارند. هاپلوتیپ‌ها نیز مجموعه‌ای از SNPs در یک توالی نوکلئوتیدی می‌باشند که با یکدیگر به نسل بعد انتقال می‌یابند.

آزمایش پی جی دی

از دیگر خدماتی که در آزمایشگاه ژنتیک دکتر زینلی ارائه می شود، انجام آزمایش پی جی دی PGD است . این آزمایش کمک می کند که فرزندانی با مشکلات ژنتیکی متولد نشوند. این روش به خصوص در زوجینی که دارای ریسک فاکتور های اختلالات ژنتیکی هستند بسیار مناسب است و کمک می کند که ژن های معیوب قبل از لقاح بر طرف شوند. این مساله از سقط جنین هم جلوگیری می کند چرا که تمامی بررسی های ژنتیکی را قبل از لقاح جنین انجام می دهد. در واقع پی جی دی تکنیکی است که می تواند برای تعیین جنسیت جنین و بررسی مشکلات ژنتیکی قبل از لقاح کاربرد داشته باشد.

اگر خانواده‌ای دارای سابقه برخی بیماری‌های ژنتیکی باشد، در صورتی که در زمان بارداری متوجه  نقص در جنین خود شود، نمی‌تواند فرزند خود را سقط کند و  مجوز سقط جنین قانونی نیز به آن‌ها داده نمی‌شود. اما با انجام پی جی دی قبل از بارداری می‌توان از سالم بودن جنین مطمئن بود و نیازی به عمل سقط نیست.

آزمایش ژنتیک از دیدگاه بهترین آزمایشگاه ژنتیک تهران

آزمایش ژنتیک آزمایشی برای بررسی DNA شما می باشد. DNA عبارت است از بانک اطلاعاتی شیمیایی که دستورالعمل های عملکردهای بدن شما را در خود ذخیره نموده است. آزمایش ژنتیک می تواند موجب آشکار شدن آن دسته از تغییرات (جهش های) ژن های شما شود که ممکن است باعث ناخوشی یا بیماری شوند.

آزمایشات ژنتیک معمولاً قبل از تولد جنین انجام می شود، که برای تایید و یا رد اختلال ژنتیکی مورد استفاده قرار می گیرد. این آزمایش بر روی پرده های جنینی یا مایع آمنیوتیک موجود در اطراف جنین یا در خون مادر انجام می شود. این آزمایش که که تحت عنوان آمنیوسنتز می باشد، در تشخیص سندروم ها و بیماری های ژنتیکی و تشخیص دقیق جنسیت کاربرد داشته و ریسک ابتلا به بیماری های خاص در جنین را مورد بررسی قرار می دهد.

نتایج ارائه شده در این تست چه کمکی به ما می کند؟

نتایج ارائه شده از این تست کمک می کند که والدین تصمیم درستی در رابطه با ادامه یا ختم بارداری بگیرند. همچنین دسته ای از آزمایشات ژنتیک شامل تست های ژنتیک پزشکی قانونی است که برای تشخیص متازون یا اختلالات ژنتیکی به کار گرفته نمی شود، بلکه برای شناسایی افراد مظنون به جرم و جنایت و تشخیص هویت افراد که در هویت مجهول قرار دارند تجویز می شود.

هر چند آزمایش ژنتیک می تواند اطلاعات مهمی جهت تشخیص، معالجه و پیشگیری بیماری فراهم آورد، با این وجود در این موارد محدودیت هایی وجود دارد. به عنوان مثال در صورتی که شما یک فرد سالم باشید، نتیجه مثبت آزمایش ژنتیک حتما به این معنی نیست که شما به یک بیماری مبتلا خواهید شد. از طرف دیگر گاهی در برخی شرایط نتیجه منفی تضمین نمیکند که دچار اختلال خاصی نخواهید شد.

خلاصه ای از توضیحات ارائه شده را بشنوید :

بک گراند ویس

صحبت با پزشک، متخصص ژنتیک پزشکی یا مشاور ژنتیک در مورد این که قصد دارید با نتایج چگونه برخورد کنید و با آن چکار کنید، گامی مهم در روند آزمایش ژنتیک به شمار می آید.

گرگور مندل پدر علم ژنتیک

تاریخچه ژنتیک مدرن در خاطرات گرگور مندل یافته می شود که در مورد هیبریداسیون گیاه نخود فرنگی (در سال ۱۸۶۵) جستجو و نتایجی را اعلام کرد. مندل با لقاح دادن گیاهان نخودفرنگی و آنالیز آن ها به بررسی نسل های دوم و سوم آن ها بعد از لقاح پرداخت و متوجه شد که قوانینی خاص برای انتقال صفات وجود دارد. با این حال کلمه “ژنتیک” در سال ۱۹۰۶ برای نشان دادن علم و اطلاعات جدید وراثت ابداع شد.

ژنتیک چیست؟

ژنتیک که در حقیقت علم مطالعه ژن ها است، تنوع ژنتیکی و توارث را نیز مورد بررسی قرار می دهد. در واقع به کمک علم ژنتیک می توان چگونگی به ارث رسیدن ویژگی ها از والدین به فرزندان را مورد بررسی قرار داد و ویژگی هایی که قرار است از والدین به فرزندان منتقل شود به خوبی مشخص می گردد. قوانین و مفاهیمی در علم ژنتیک وجود دارد که شباهت ها و تفاوت های بین موجودات را مشخص می کند. هر موجود زنده ای از یک ماده ژنتیکی به نام DNA تشکیل می شودT که در زمان تولید مثل ویژگی های آن از والدین به فرزندان منتقل می شود.

DNA مسئول خصوصیات هر موجود است و در حقیقت یک بانک اطلاعاتی از ویژگی ها و مشخصات ژنتیکی او را در بر دارد. در این مولکول تمامی دستورالعمل های ژنتیکی که مرتبط به رشد، تکامل عملکرد و تولید مثل انسان است، ذخیره می شود و وظیفه آن ذخیره اطلاعات به صورت طولانی مدت می باشد. DNA که در هسته سلول قرار دارد، تمامی ویژگی های وراثتی را درخود جای داده است. ژنتیک که به بررسی ژن ها می پردازد، هرگونه بیماری و اختلال که در ژن وجود داشته باشد را تشخیص و بررسی می کند، در واقع علم ژنتیک به معاینه دقیق چگونگی انتقال این صفات می پردازد.

آخرین نتایج از بررسی آزمایش های ژنتیک

بررسی هایی که در آزمایشات ژنتیک انجام می شود، دارای نتایج مثبت و منفی هستند. اما در هر صورت نتیجه هر چه که باشد ارزشمند بوده و کمک می‌کند که فرد تصمیم گیری صحیح در رابطه با بیماری ایجاد شده داشته باشد. تست ژنتیک در صورتی که با نتیجه منفی همراه باشد باعث آرامش خاطر فرد شده و اگر نتیجه مثبت را در بر داشته باشد، کمک می کند که در زمان مناسب با کمک مشاوران ژنتیک و متخصصین ژنتیک تصمیم گیری صحیح را برای کنترل و یا درمان مشکل ایجاد شده لحاظ نمایند. در بسیاری از موارد با انجام تست ژنتیک قبل از تولد می توان بسیاری از بیماری های خاص جنین متوجه شد و از این رو از تولد نوزادان معلول و یا با مشکلات ژنتیکی خاص جلوگیری نمود. ژنتیک مرحله‌ای است می‌تواند به صورت ترتیبی انجام شده تا علت بیماری فرد به خوبی مشخص شود، دقت آزمایش ژنتیک بسیار بالا است و کمک می کند که در آزمایش تشخیص سرطان و بیماری ها موفق عمل کند. اما باید به یاد داشته باشید که این روش تنها یک روش تشخیصی از نظر درمانی و درمان های لازم توسط متخصص انجام می شود.

اجزای کروموزوم

اجزای کروموزوم

تلومر

DNA

تلومر

ژن و اجزای آن در آزمایشگاه ژنتیک مورد بررسی و آزمایش قرار می گیرد، که در این خصوص نیاز است تا به یک مرکز معتبر و متخصص مراجعه و نتایج را توسط متخصص ژنتیک بررسی نمایید.

کروموزوم ها بخش های مختلفی دارند که عملکردهای خاصی انجام می دهند. هر کروموزوم یک نقطه انقباضی دارد که به آن سانترومر گفته می شود، کروموزوم از این ناحیه به دو بخش تقسیم شده و هر کدام از این بخش ها بازوهای کروموزوم نامیده می شوند. بازوهای کروموزوم با نام های بازوی P و Q نامگذاری می شوند. محل قرارگیری آن ها ساختار و ویژگی های کروموزوم را مشخص می کند. بخش دیگر آن تلومرها هستند که از مولکول DNA تشکیل می‌شوند و در انتهای کروموزوم های خطی قرار می گیرند. تلومرها از انتهای کروموزوم ها محافظت می کنند.

یک تشبیه جالب برای ویژگی تلومر بند کفش است که تلومرها نقش قطعه پلاستیکی در ابتدای بند کفش را ایفا می کنند که نگهدارنده یکپارچگی بند کفش هستند. تلومرها نقش بسیار مهمی در سرطان دارند، کروموزوم های سلول های سرطانی در موارد بدخیم معمولاً در طول تقسیم سلولی تلومر های خود را از دست نمی دهند و همین عامل باعث می‌شود که سلول ها به صورت نامحدود تقسیم شده و فرد مبتلا به سرطان می شود. البته تشخیص اختلالات کروموزوم قبل از لانه گزینی امکان پذیر است.

سوالات متداول از بهترین آزمایشگاه ژنتیک تهران

اگر سوالات دیگری در این زمینه دارید در پایین صفحه در بخش نظرات با ما مطرح کنید . در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان خواهیم بود .

نام خود را وارد کنید
شماره تماس را وارد کنید
پیام
ممنون بابت نظر دهی شما!

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

6 پاسخ
 1. سلام دختر خاله ی من سندرم اوتیسم داره . الان میخوام ازدواج کنم با برادرشون؟ چه آزمایشی باید انجام بدیم؟

 2. با سلام بنده میخوام انجام آزمایش ژنتیک بدم چون ما سه تا فرزند از دست دادیم و هر کدام از سه ماهگی به بالا به مشکلاتی برمیخوردن آزمایش های قبل ازدواج مون هم مشکل نداشت اما هر سهتا بارداری به مشکل خورده و ی دکتر زنان میگه باید آزمایش ژنتیک بدیم چون منو همسرم پسر عمه دختر دایی هستیم
  خواهشا بگین چه نوع آزمایش ژنتیکی برای ما لازمه و چقدر هزینه داره حداقل تقریبیشو بهم بگین بیمه مون هم بیمه سلامت روستایی هست
  خواهشا زود جوابمو بدین
  تلفن ۰۹۱۵۷۴۶۴۷۶۳-۰۹۰۲۷۷۴۷۴۴۳
  باتشکر زومکزهی

  1. سلام و عرض ادب
   شما می بایست یک مشاوره ژنتیک حضوری دریافت کنید. بهتر است هر چه زودتر به آزمایشگاه دکتر زینلی بخش پذیرش مراجعه کنید تا برای شما نوبت مشاوره لحاظ شود.
   در صورتی که قادر به حضور نیستید می توانید با آمایشگاه تماس بگیرید تا ماشوره تلفنی داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × دو =