۲ دقیقه

واریکوسل چیست؟

بیماری واریکوسل یا واریس بیضه ها یکی از بیماری های شایع در میان مردان است که در صورت عدم درمان می تواند به ناباروری مرد منجر شود. اگر به دنبال علل ایجاد این بیماری، علائم و راه های درمانی آن هستید تا پایان این مقاله همراه باشید.

بیماری واریکوسل چیست؟

بیضه ها درون کیسه بیضه قرار گرفته اند و کیسه بیضه حاوی سرخرگ و سیاهرگ می باشد که وظیفه خون رسانی را دارند. اختلال در عملکرد سیاهرگها (وریدهای) کیسه بیضه منجر به ایجاد واریس در این ناحیه می شود که به آن واریکوسل می گویند.
در حال حاضر واریکوسل مهم ترین عامل کاهش کیفیت اسپرم و تعداد اسپرم می باشد و به عنوان یکی از علل مهم ناباروری در مردان محسوب می شود.

علائم بیماری واریکوسل

واریکوسل در برخی موارد معمولا علائمی ندارد و در بررسی های علل ناباروری مشخص می شود. ولی شایع ترین علائم واریکوسل می تواند دردی که با ایستادن طولانی مدت یا پس از فعالیت های سنگین بروز می کند، در برخی موارد با لمس توده در کیسه بیضه و تغییر اندازه بیضه یا برآمدگی وریدهای اطراف کیسه بیضه مشخص می شود.

تشخیص واریکوسل چگونه انجام می شود؟

در صورتی که علائم این بیماری را دارید، باید برای تشخیص قطعی و آغاز روند درمان اقدام کنید. تشخیص این بیماری با انجام سونوگرافی، بررسی و معاینه فیزیکی توسط اورولوژیست است.

درمان بیماری واریکوسل

درمان واریکوسل شامل جراحی می باشد. لازم به ذکر است که بسیاری از مردان مبتلا به واریکوسل می توانند بی هیچ درمانی پدر شوند و نیازی به درمان واریکوسل نمی باشد. ولی در صورتی که فرد نابارور باشد و یا آزمایش اسپرم آقا الیگواسپرمی و یا کاهش تحرک اسپرم را نشان دهد باید درمان صورت گیرد.
درصورتی که علائمی مانند واریکوسل دارید بهتر است قبل از اقدام به بارداری با اورولوژیست مشورت نمایید.

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 5 =