آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی » آزمایشات بارداری » آزمایش اسپرم چیست و چه کاربردهایی دارد؟
۶ دقیقه

آزمایش اسپرم چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آزمایش اسپرم

منی هنگام ارگاسم (انزال) مرد از آلت تناسلی خارج می شود و شامل:

اسپرم، سلول های تناسلی مردانه می باشد. سلول ها شکل منحصر به فردی دارند که مواد ژنتیکی (DNA) برای بارور کردن تخمک زن را به همراه دارند. در واقع تولید اسپرم یکی از پیچیده‌ترین و طولانی‌ترین فرآیندها در بدن است که با تخصصی شدن سلول‌های جنسی اولیه در دوران جنینی آغاز می‌شود و بعد با اسپرم‌سازی و تمایز اسپرم در بیضه‌ها در دوران بلوغ ادامه پیدا می‌کند وکمک می کند تا از طریق دستگاه تناسلی زن حرکت کند تا به تخمک برسد و آن را بارور کند. پروتئین ها، ویتامین ها و مواد معدنی که به سفر اسپرم به تخمک کمک می کنند.

آزمایش اسپرم

آنالیز مایع منی چیست؟

آنالیز مایع منی یک آزمایش آزمایشگاهی است که نمونه ای از مایع منی را زیر میکروسکوپ بررسی می کند. مواردی مانند تعداد اسپرم، فعالیت (تحرک) و شکل (مورفولوژی) را ارزیابی می کند.

چه افرادی به تجزیه و تحلیل مایع منی نیاز دارند؟

دلایلی که ممکن است افراد به آنالیز مایع منی نیاز داشته باشند عبارتند از:

ناباروری مردانه: اگر زوجی در تلاش برای باردار شدن با مشکل مواجه بوده اند، ممکن است ناهنجاری منی وجود داشته باشد. در برخی موارد، به دلیل مشکل در اسپرم مرد است. تجزیه و تحلیل مایع منی در بهترین آزمایشگاه ژنتیک تهران احتمال اینکه یک مرد می تواند باعث بارداری شود را ارزیابی می کند.

بررسی وازکتومی: تجزیه و تحلیل مایع منی تعیین می کند که آیا وازکتومی موفقیت آمیز بوده است یا خیر. این روش لوله هایی را که اسپرم را در مایع منی ذخیره می کنند مسدود می کند. اگر اسپرم در مایع منی وجود نداشته باشد، وازکتومی موثر بوده و مرد نمی تواند زن را باردار کند.

تجزیه و تحلیل مایع منی به چه صورت خواهد بود؟

مرد برای تولید نمونه منی خودارضایی می کند. از آنجایی که تعداد اسپرم ها از روز به روز متفاوت است، ممکن است لازم باشد بیش از یک نمونه با فاصله چند هفته از هم ارائه دهد.

کادر درمان، از روش های مبتنی بر تحقیق برای کنترل و آزمایش مایع منی استفاده می کنند. رفتن به آزمایشگاهی که در تجزیه و تحلیل مایع منی تخصص دارد، تضمین می کند که نتایج دقیقی دریافت خواهید کرد.

این موارد شامل آزمایشگاه هایی می شود که:

بخشی از یک کلینیک باروری هستند.

حجم بالایی از آنالیز منی را انجام می دهد.

تحلیل اسپرم چه چیزی را بررسی می کند؟

تجزیه و تحلیل مایع منی بعد از وازکتومی بررسی می کند که آیا منی حاوی اسپرم است یا خیر.

نتایج طبیعی، بدون اسپرم یا تعداد بسیار کمی اسپرم غیر متحرک را نشان می دهد.

نتایج غیرعادی، شامل اسپرم متحرک یا تعداد زیاد اسپرم غیر متحرک است.

هنگامی که به عنوان آزمایش باروری در مردان استفاده می شود، به موارد ذیل توجه می شود:

سطح pH : اینکه مایع منی بیش از حد اسیدی است که می تواند بر سلامت اسپرم تأثیر بگذارد.

حجم منی: مقدار منی در نمونه (به میلی متر).

غلظت اسپرم: تعداد اسپرم در هر میلی متر منی.

مورفولوژی اسپرم: اندازه و شکل اسپرم.

تحرک اسپرم: توانایی اسپرم برای حرکت کردن به سمت تخمک.

زمان مایع شدن: چقدر سریع مایع منی از یک ماده چسبنده به مایع تبدیل می شود.

حیات: درصد اسپرم زنده در نمونه.

گلبول های سفید: نشانه عفونت یا التهاب است.

اگر آزمایش اسپرم برای آزمایش باروری استفاده می شود، شخص چگونه برای تجزیه و تحلیل مایع منی آماده می شود؟

شما باید دو تا هفت روز از فعالیت جنسی خودداری کنید. این امر شامل آمیزش و خودارضایی است. انجام این کار اطمینان حاصل می کند که تعداد اسپرم ها در بالاترین سطح خود هستند، بنابراین شما یک تجزیه و تحلیل کامل دریافت خواهید کرد.

چگونه برای تجزیه و تحلیل مایع منی بعد از وازکتومی بایستی آماده شد؟

این آزمایش پس از انجام وازکتومی، معمولاً ۸ تا ۱۲ هفته بعد انجام می شود. چند بار خودارضایی بعد از وازکتومی مفید است. این مسئله به پاکسازی اسپرم از بدن شما کمک می کند. ممکن است بتوانید نمونه مایع منی را در خانه تهیه کنید و سپس آن را به آزمایشگاه بیاورید.

چگونه می توانم برای بررسی باروری نمونه مایع منی تهیه کنم؟

ارائه نمونه از طریق خودارضایی روش ارجح است. این کار معمولاً در یک آزمایشگاه در یک اتاق خصوصی و راحت انجام می شود. شما نمونه را در یک ظرف استریل و دهان گشاد قرار می دهید. اگر به دلایل مذهبی قادر به خودارضایی نیستید، همچنان گزینه هایی دارید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یک کاندوم به شما بدهد تا در طول مقاربت از آن استفاده کنید.

نتایج و پیگیری

نتایج برای تجزیه و تحلیل مایع منی بعد از وازکتومی چگونه است؟

پس از وازکتومی، ممکن است چند هفته طول بکشد تا منی عاری از اسپرم (آزواسپرمی) شود یا تعداد بسیار کمی اسپرم غیر متحرک داشته باشد. شما باید از وسایل پیشگیری بارداری مانند کاندوم استفاده کنید تا زمانی که آزمایشی با نتیجه دلخواه انجام دهید.

نتایج آزمایش باروری مردان چگونه است؟

آزمایشگاه ویژگی های مایع منی شما را با مقادیر مورد انتظار مقایسه می کند. مایع منی شما باید حاوی موارد زیر باشد:

اسپرم فعال که هر کدام یک سر و دم دارند.

تعداد مشخصی اسپرم.

PH مایع منی که خیلی اسیدی نباشد.

اسپرمی که در مدت زمان کوتاهی به مایع تبدیل می‌شود تا بتواند از طریق دستگاه تناسلی زنان عبور کند.

نتایج غیرطبیعی برای توانایی من در بارداری چه معنایی دارد؟

نتایج غیرطبیعی به این معنی است که شما شانس کمتری برای باردار کردن یک زن دارید. اما تجزیه و تحلیل مایع منی تنها عامل در ارزیابی ناباروری مردان نیست.

برای یادگیری بیشتر اغلب به آزمایش اضافی نیاز است. این آزمایشات ممکن است موارد زیر را تایید یا رد کند:

انسدادهایی که از ترشح اسپرم در مایع منی توسط بدن جلوگیری می کند.

عفونت.

تعداد کم اسپرم

تستوسترون پایین یا اختلالات هورمونی.

عوارض جانبی داروها یا سایر مسائل پزشکی.

نتیجه گیری

آنالیز مایع منی یک آزمایش آزمایشگاهی است که تعداد، تحرک، مورفولوژی و موارد دیگر اسپرم را ارزیابی می کند. این روش می تواند یک آزمایش باروری در مردان باشد یا تایید کند که وازکتومی موفقیت آمیز بوده است. برای نتایج دقیق، دستورالعمل ها را دنبال کنید و یک نمونه صحیح ارائه دهید. نتایج غیر طبیعی اغلب به این معنی است که آزمایشات بیشتری لازم است. تکرار آزمایش برای تأیید نتایج یا تعیین مراحل بعدی ارزیابی به طور معمول انجام خواهد شد.

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

6 Responses
  1. باسلام و احترام، بنده چند روزی هست کرونا گرفتم ولی الان حالم روبه بهبودیه، دو روز اخیر سفازولین دو عدد تزریق کردم، قرصهای کوآموکسی کلاو و فاموتیدین و استامینوفن و شربتهای برم هگزین و دیفن هیدرامین دارم مصرف میکنم، الان میتونم آزمایش بدم یا حتما لازمه که به تعویق بندازم که احیانا آزمایش بدون خطا باشه؟

  2. سلام من امروز آزمایش اسپرم semen analysis dfi دادم هفت روز گذشته رابطه ایی نداشتم پذیرش آزمایشگاه گفتند ۷ روز زیاده و نمیشه آزمایش بدید اگر آزمایش بدید باید هفته آینده بیایید و مجدد آزمایش بدید با این تفاوت که روز قبل از آزمایش اسپرم رابطه برقرار کنید و فردای آن روز ساعت ۱۰ صبح آزمایش بدید که من آزمایش رو امروز صبح انجام دادم خواستم ببینم فاصله ۲۴ ساعته از آخرین رابطه برای آزمایش مجدد اسپرم درست هست؟

    1. سلام وقت بخیر
      در مورد آزمایش اسپرم معمولاً برای دقت بیشتر توصیه می‌شود که یک دوره پرهیز از رابطه جنسی حدود ۲ تا ۵ روز رعایت شود. دوره ۷ روز هم معمولاً قابل قبول است، اما برخی آزمایشگاه‌ها ممکن است برای به دست آوردن نتایج دقیق‌تر، بازه زمانی متفاوتی را توصیه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 + 7 =