آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی » تست های ژنتیکی » آزمایش Cell Free DNA چیست و چگونه گرفته می شود؟
۲ دقیقه

آزمایش Cell Free DNA چیست و چگونه گرفته می شود؟

آزمایش Cell Free DNA

آزمایش Cell Free DNA چیست؟ این آزمایش یک نوع تست ژنتیک است که برای تشخیص مشکلات ژنتیکی جنین در دوران بارداری استفاده می شود. برای انجام این آزمایش نمونه ای از جنین گرفته می شود. هر چند آخرین تغییرات در علم پزشکی نشان می دهد که این آزمایش بصورت وریدی نیز از مادر گرفته می شود. نیاز به انجام نمونه برداری از جنین و متحمل شدن عوارض بعد از آن نیست. در این مطلب در مورد این آزمایش با بهره گیری از تجربیات متخصصین بهترین آزمایشگاه ژنتیک تهران بیشتر صحبت خواهیم کرد. آزمایشگاه ژنتیک زینلی یکی از بهترین آزمایشگاه های تهران است که انواع آزمایش های ژنتیکی را انجام می دهد.

آزمایش Cell Free DNA

آزمایش Cell Free DNA چیست؟

این آزمایش یکی از آزمایش های ژنتیکی است که در دوران بارداری از مادر گرفته می شود. با گرفتن نمونه خون مادر در هفته دهم از حاملگی می توان میزان بروز بیماری ژنتیکی مانند سندرم داون را احتمال داد. هنگامی که خانمی  باردار است، به طور طبیعی بخشی از DNA جنین در خونش وجود دارد. امروزه با انجام تست Cell Free DNA یا NIPT از هفته دهم بارداری، می توان غربالگری سندرم های شایع را انجام داد. شایع ترین نوع این سندرم ها، سندروم داون و تریزومی های سیزده و هجده و اختلالات کروموزومهای جنسی است.

چگونه انجام می شود؟

اصول آزمایش Cell Free DNA بر پایه اندازه گیری DNA آزاد جنین در خون مادر است که از سلول های جفت آزاد می شوند. صاحب نظران، این کشف را یک انقلاب در روش‌های تشخیصی دوران بارداری می دانند. همچنین پیش بینی می کنند که در آینده نزدیک تست های مبتنی بر آن، به صورت کامل جایگزین روش های سنتی غربالگری شوند.
عمر DNA جنین که در خون مادر وجود دارد، بسیار کوتاه بوده و بلافاصله بعد از تولد از خون مادر محو می گردد. بنابراین بارداری های قبلی تاثیری در نتیجه تست ندارند.

آیا عوارض دارد؟

در مورد آزمایش Cell Free DNA لازم به ذکر است این خون گیری از مادر برای انجام تست NIPT به هیچ وجه سلامتی جنین را تهدید نمی کند. بنابراین هرگونه نگرانی در این زمینه بی مورد است و شما می توانید به با خیالی آسوده آن را انجام دهید. حتی اگر شما این تست را به صورت نمونه برداری از جنین هم انجام دهید، جای هیچ نگرانی نیست. این نمونه گیری ها هیچ خطری برای جنین ندارند.

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + نوزده =