آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی » دسته‌بندی نشده » آلوپسی-YW_PAR_OPEN_Alopecia_YW_PAR_CLOSE
۲ دقیقه

آلوپسی-YW_PAR_OPEN_Alopecia_YW_PAR_CLOSE

آلوپسی یک بیماری اتوایمیون است که سیستم ایمنی بدن فرد فولیکول های مو را خودی تشخیص نداده و به عنوان یک غریبه با آن برخورد می کند،که در اکثر موارد در موهای سر و یا تمام بدن بروز می کند. از انواع آلوپسی میتوان به آلوپسی آره ئاتا (موضعی)، یا آلوپسی توتالیس که در این نوع تمامی موهای سر از بین میرود و در نوع آلوپسی یونیورسالیس تمامی موهای سر و بدن از بین میرود .
پژوهش های اخیر حاکی از آن است که این بیماری در برخی موارد ممکن است اساس ژنتیکی داشته باشد که در این موارد بررسی سابقه خانوادگی فرد مبتلا و رسم شجره خانوادگی می تواند در تشخیص ژنتیکی بیماری کمک کننده باشد.
این بیماری می تواند همراه با ویتیلیگو و تیروئیدیت باشد و در برخی موارد حتی ممکن است با ایکتیوز همراه باشد.
ژن های متعددی در ارتباط با این بیماری مطرح می باشد که نحوه توارث های متفاوتی از جمله اتوزوم غالب و مغلوب و وابسته به جنس مطرح می باشد، که امروزه با انجام آزمایش WES می توان ژنهای شناخته شده در ارتباط با این بیماری را شناسایی کرد. از جمله ژنهای درگیر می توان به AA۱ و AA۲ و HR و AGA۱ اشاره کرد.

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 9 =