۲ دقیقه

بیماری-MS-یا-Multiple-sclerosis

ام اس یک بیماری مزمن است که بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارد. سیستم ایمنی به میلین، ماده‌ای که در اطراف رشته‌های عصبی قرار گرفته و موجب عایق شدن آن‌ها می‌شود، حمله می‌کند و موجب تخریب غلاف میلین و آسیب عصبی می‌شود. روند پیشرفت MS اغلب آهسته و طی چند سال (در حدود ۲۵ سال) است. شیوع MS در زنان دو تا سه برابر بیش از مردان است.
از جمله نشانه های بروز این بیماری وجود لکه های سفید یا پلاک های متعدد مغزی و نخاعی است که در MRI قابل تشخیص است.
پلاکهای متعدد مغزی و نخاعی باعث میشود که انتشار جریان الکتروشیمیایی رشته های عصبی به درستی صورت نگیرد و اختلال در حرکت ایجاد میشود و در نتیجه فرمان صادر شده از مغز به اعضا و ماهیچه ها نمیرسد و اختلال در ارگانهای مختلف نظیر عضلات و سیستم مغزی و سیستم ادراری و دستگاه گوارشی و … ایجاد میشود.
از علائم مهم و اولیه بیماری شامل سرگیجه و کاهش و ضعف حافظه و ناتوانی در تمرکز و صحبت کردن و مشکلات زبانی و اختلالات بینایی میباشد.
علت بیماری ام اس هنوز کاملا مشخص نشده است و دانشمندان این بیماری را مولتی فاکتوریال میدانند و علتهای متعددی را مطرح میکنند که شامل عوامل ژنتیکی و برخی عوامل محیطی می باشد. اخیرا لوکوسهای ژنی در این بیماری مطرح شده است و همچنین ارتباط با HLADRB1 و HLADQB1 مطرح گردیده است که نیاز به بررسی ها و تحقیقات بیشتری در این زمینه می باشد.
 

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − شش =