آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی » آزمایشات بارداری » تعیین جنسیت قبل از بارداری
۶ دقیقه

تعیین جنسیت قبل از بارداری

تعیین جنسیت قبل از بارداری

بسیاری از والدین تمایل دارند، پیش از بارداری در خصوص جنسیت فرزند خود تصمیم بگیرند و پیشرفت علم پزشکی در حال حاضر این امکان را برای آن ها فراهم کرده است. در این شرایط راه های زیادی برای تعیین جنسیت قبل از بارداری وجود دارد که شامل روش های آزمایشگاهی و خانگی است. برای نتیجه گیری با بالاترین احتمال موفقیت می بایست حتما از شیوه های پزشکی تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری استفاده کرد.

تعیین جنسیت قبل از بارداری
تعیین جنسیت قبل از بارداری

روش های تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری

همان طورکه پیش تر عنوان شد در حال حاضر برای آن که بتوان پیش از باردار شدن، جنسیت جنین را تعیین کرد، دو شیوه کلی وجود دارد

  • درمان خانگی و تغذیه ای پیش از بارداری
  • استفاده از روش های ژنتیکی و آزمایشگاهی

برای بارداری اسپرم با حرکت در رحم با تخمک ترکیب می شود اصطلاحا عمل لقاح و تشکیل جنین انجام می شود. جنینی که در داخل رحم لانه گزینی کند، می تواند موجب بارداری شود. نوع ترکیب اسپرم مرد با تخمک زن می تواند تعیین کننده جنسیت جنین باشد.

  • اگر اسپرم X با تخمک X لقاح کند جنسیت جنین دختر 
  • اگر اسپرم Y با تخمک X لقاح داشته باشد، جنسیت جنین پسر خواهد بود.

✅برای تعیین جنسیت جنین در عمل لقاح می بایست شرایط را به نحوی فراهم کرد که اسپرم مورد نظر با تخمک لقاح داشته باشد. جهت انتخاب و تعیین جنسیت روش های غیر علمی و سنتی مبتنی بر تغذیه و موارد دیگر، صرفا احتمال پسر یا دختر شدن جنین را بالا می برند و همیشه صد در صد قابل اطمینان نیست. مطمئن ترین روش برای تعیین جنسیت قبل از بارداری استفاده از روش های کمک باروری و آزمایشگاهی می باشد. در ادامه ۴ روش دقیق آزمایشگاهی برای تعیین جنسیت جنین معرفی شده است.

روش های تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری
روش های تعیین جنسیت جنین قبل از بارداری

روش IUI یا تلقیح داخل رحمی اسپرم

در روش (Intrauterine insemination) یا به اختصار IUI ابتدا اسپرم ها جدا شده و اسپرم های فعال و سالم را از طریق گردنه به صورت مستقیم وارد رحم خواهد کرد.

با انجام این کار احتمال تماس تخمک با اسپرم را افزایش می دهد به این ترتیب احتمال بارداری نیز افزایش می یابد.

روش IVF یا باروری آزمایشگاهی

در روش (In vitro fertilization) یا به اختصار IVF با بررسی جنین از نظر جنسیت، جنین مورد نظر از نظر جنسیت پسر یا دختر به رحم انتقال داده می شود و در صورت باروری موفق، جنسیت موافق با نظر خانواده خواهد بود. برای اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه انجام روش ivf می توانید به لینک ارائه شده مراجعه کنید.

روش ICSI یا تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم

در مواردی که یکی از دلایل ناباروری مرتبط با وضعیت لایه بیرونی تخمک است و با استفاده از این روش یک اسپرم به درون تخمک تزریق می شود که درنتیجه عمل باروری تسریع می یابد. با توجه به اینکه این عمل به صورت تزریق مستقیم اسپرم است، لذا می توان به این شیوه بر جنسیت جنین نیز کنترل داشت.

روش PGD یا تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی جنین

در برخی بیماری های ژنتیکی که از مادر به پسر انتقال می یابد و وابسته به جنس می باشد مثل دوشن و هموفیلی A و B و … می توان از روش پی جی دی جهت بیماری های ژنتیکی و تعیین جنسیت جنین همزمان استفاده کرد.

۰۲:۳۰
truncate dir-rtl

پی جی دی از زبان دکتر زینلی

تفاوت تعیین جنسیت و بارداری با IUI و IVF

یا توجه به توضیحات روش های ای وی اف و ای یو ای احتمالا برای شما سوال پیش آمده که تفاوت این دو روش در تعیین جنسیت قبل از بارداری در چیست؟ تفاوت اصلی این دو روش در محل انجام لقاح است.

روش ivf

در روش ivf لقاح خارج از رحم و در محل آزمایشگاهی انجام میشود و لذا ترکیب اسپرم و تخمک نیز با توجه به خواسته والدین در آزمایشگاه انجام میشود. پس از آن تخمک بارور، در محل مناسب رحم قرار داده می شود.

روش iui

در روش iui پس از جداسازی اسپرم ها و شناسایی نوع آن ها اسپرم های مورد نظر به رحم زن تزریق می شود. در صورتی که اسپرم موفق با لقاح با تخمک شود، جنین تشکیل خواهد شد و فرایند لانه گزینی صورت می پذیرد.

موفقیت روش های تعیین جنسیت پیش از بارداری

در میان تمامی روش های معرفی شده آزمایشگاهی، برای رده بندی میزان موفقیت و تضمین روش های تعیین جنسیت، می توان روش ivf را مطمئن ترین روش برای مشخص کردن جنسیت نوزاد دانست. در این روش لقاح خارج از رحم انجام می شود وعوامل محیطی کمترین اثر را بر خطای آن دارند.

روش های سنتی و غیر علمی تعیین جنسیت جنین پیش از بارداری 

سایر روشهای رایج واصلاحا خانگی در تعیین جنسیت جنین که احتمال پسر یا دخترشدن را افزایش میدهند شامل چند مورد هستند که در ادامه به آنها اشاره شده است.

زمانبندی

سرعت دو اسپرم دارای کروموزوم های x و y با یکدیگر تفاوت دارند. اگر میخواهید احتمال پسر شدن نوزاد را افزایش دهید باید نزدیک به روز تخمک گذاری در صورتی که فرزند دختر میخواهید، دو تا چهار روز قبل از تخمک گذاری اقدام کنید. این عمل حداکثر تا ۷۵ درصد می تواند در تعیین جنسیت جنین موثر باشد. 

به ارگاسم نرسیدن زن

با توجه به آنکه ارگاسم بانوان اسپرم را به دهانه رحم نزدیکتر میکند، احتمال رسیدن کروموزم y با قلیایی شدن محیط واژن توسط مواد ترشح شده، افزایش می یابد و این عمل شانس پسر شدن جنین را افزایش می دهد.

تغذیه

مصرف موادی که به اسیدی شدن محیط واژن کمک می کند، اسپرم های با کروموزوم y را از بین میبرد و به این شیوه، احتمال دختر شدن نوزاد افزایش می یابد. مردان نیز در صورت مصرف مواد دارای کافئین اسپرم های کروموزوم y فعال تر تولید کنند و به این وسیله به پسر شدن نوزاد کمک کنند.

برای تعیین جنسیت قبل از بارداری باید به کجا مراجعه کنیم؟

در صورتی که قصد دارید برای تعیین جنسیت فرزند خود پیش از بارداری اقدام کنید، مطمئنا بعد از آشنا شدن با روشهای رایج در این زمینه، به دنبال آزمایشگاه ژنیتیک مناسب برای انجام این روند هستید.

به طور کلی برای تعیین جنسیت قبل از بارداری به شیوه های علمی میبایست به دنبال بهترین آزمایشگاه ژنتیک باشید. در این صورت با انجام دقیق و اصولی هریک از روش های تعیین جنسیت زیر نظر متخصصان این امر بتوان نتیجه مطلوب را بدست آورد.

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 15 =