آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی » آزمایشات بارداری » تفسیر آزمایش HCG خون بارداری
۵ دقیقه

تفسیر آزمایش HCG خون بارداری

آزمایش خون بارداری

 HCG (گنادوتروپین جفتی انسان) اغلب هورمون بارداری نامیده می شود زیرا توسط سلول های تشکیل شده در جفت ساخته می شود که تخمک را پس از لقاح تغذیه می کند و به دیواره رحم متصل می شود. سطوح این هورمون را می توان ابتدا با آزمایش خون حدود ۱۱ روز پس از لقاح و حدود ۱۲-۱۴ روز پس از لقاح با آزمایش ادرار تشخیص داد.

به طور معمول، سطح hCG هر ۷۲ ساعت دو برابر می شود. این سطح در ۸-۱۱ هفته اول بارداری به اوج خود می رسد و سپس کاهش می یابد و در بقیه دوران بارداری کاهش می یابد.

آزمایش خون بارداری

آنچه باید در مورد سطوح hCG خود بدانید:

همانطور که در دوران بارداری پیش می روید و سطح hCG بالاتر می رود، زمان دو برابر شدن آن می تواند به هر ۹۶ ساعت افزایش یابد.

در تولید بیش از حد اعداد hCG باید احتیاط کرد. یک بارداری طبیعی ممکن است سطح hCG پایینی داشته باشد و منجر به یک نوزاد کاملا سالم شود. نتایج حاصل از سونوگرافی بعد از ۵ تا ۶ هفته بارداری بسیار دقیق تر از استفاده از اعداد hCG است.

سطح hCG کمتر از ۵ mIU/mL برای بارداری منفی و هر چیزی بالاتر از mIU/mL 25 برای بارداری مثبت در نظر گرفته می شود.

سطح hCG بین ۶ تا ۲۴ mIU/ml مشکوک در نظر گرفته می شود و احتمالاً باید آزمایش مجدد انجام دهید می توانید این تست را در بهترین آزمایشگاه ژنتیک انجام دهید، تا ببینید آیا سطح هورمون شما برای تأیید بارداری افزایش می یابد یا خیر.

هورمون hCG بر حسب میلی لیتر واحد بین المللی، در هر میلی لیتر (mIU/mL) اندازه گیری می شود.

سونوگرافی ترانس واژینال باید بتواند حداقل یک ساک حاملگی را زمانی که سطح hCG بین ۱۰۰۰ تا ۲۰۰۰ mIU/mL رسید، نشان دهد. از آنجایی که سطوح آن می تواند بسیار متمایز باشد و تاریخ لقاح ممکن است اشتباه باشد، تا زمانی که سطح hCG به حداقل ۲۰۰۰ mIU/mL نرسد، نباید با یافته های اولتراسوند یا سونوگرافی تشخیص داده شود.

یک بار خواندن اطلاعات کافی برای اکثر تشخیص ها نیست. هنگامی که سوالی در مورد سلامت بارداری وجود دارد، آزمایش های متعدد hCG که به فاصله چند روز انجام می شود ارزیابی دقیق تری از وضعیت ارائه می دهد.

سطوح hCG نباید برای تاریخ بارداری استفاده شود زیرا این اعداد می توانند بسیار متفاوت باشند.

دو نوع معمول آزمایش hCG وجود دارد. یک آزمایش کیفی نشان می دهد که آیا hCG در خون وجود دارد یا خیر. یک آزمایش کمی (یا بتا) میزان hCG موجود در خون را اندازه گیری می کند.

دستورالعمل سطوح hCG در هفته های بارداری

سطوح HCG | انجمن بارداری آمریکا

* این اعداد فقط یک راهنما هستند – سطح hCG در هر خانمی می تواند متفاوت باشد. لزوماً سطح مهم نیست، بلکه تغییر در میزان هورمون گنادوتروپین جفتی انسان حائز اهمیت است.

سطح پایین hCG به چه معناست؟

سطح پایین hCG می تواند به معنای هر چیز باشد و باید در عرض ۴۸ تا ۷۲ ساعت مجددا بررسی شود تا میزان تغییر سطح آن مشخص شود. سطح پایین می تواند نشان دهنده موارد زیر باشد:

اشتباه در محاسبه تاریخ بارداری

سقط احتمالی یا تخمک سوخته (بارداری پوچ)

حاملگی خارج از رحم

آیا سطح بالای hCG چیز بدی است؟

سطح بالای hCG همچنین می تواند به معنی تعدادی باشد و باید در عرض ۴۸ تا ۷۲ ساعت مجددا بررسی شود تا تغییرات در سطح آن ارزیابی شود. سطح بالا می تواند نشان دهنده موارد زیر باشد:

اشتباه در محاسبه تاریخ بارداری

بارداری مولار (در حاملگی مولار کامل، رویان یا بافت طبیعی جفت وجود ندارد.)

حاملگی چند قلو

آیا باید سطح hCG خود را به طور مرتب چک کنم؟

برای پزشکان معمول نیست که سطح hCG شما را به طور معمول بررسی کنند، مگر اینکه علائم یک مشکل بالقوه را نشان دهید. در صورت خونریزی، گرفتگی شدید یا سابقه سقط، ممکن است یک پزشک متخصص سطح hCG شما را دوباره بررسی کند

بعد از از دست دادن بارداری چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

بیشتر زنان می توانند انتظار داشته باشند که سطح آنها در حدود ۴ تا ۶ هفته پس از وقوع سقط جنین به محدوده غیر بارداری بازگردد.

این امر می تواند بر اساس سقط جنین خود به خود، روش کورتاژ و اتساع  D & C، سقط جنین، زایمان طبیعی و میزان بالا بودن سطوح در زمان از دست دادن جنین متفاوت باشد.

پزشکان متخصص زنان معمولاً به آزمایش سطوح hCG پس از از دست دادن بارداری ادامه می دهند تا اطمینان حاصل کنند که آنها به کمتر از ۵.۰ باز می گردند.

چه چیزی می تواند با سطوح hCG من تداخل داشته باشد؟

اگر نتیجه آزمایش مثبت باشد، به احتمال زیاد باردار هستید. مثبت کاذب بسیار نادر است. با این حال، شرایطی وجود دارد که ممکن است باعث مثبت کاذب شود، مانند انواع خاصی از سرطان و سقط جنین زودرس. برخی از آنتی بادی ها نیز ممکن است با نتایج آزمایش تداخل داشته باشند. داروهایی که حاوی hCG هستند نیز ممکن است با سطح hCG تداخل داشته باشند.

این داروها اغلب برای درمان ناباروری استفاده می‌شوند و پزشک باید به شما در مورد اینکه چگونه ممکن است روی آزمایش تأثیر بگذارد، راهنمایی کند.

تمام داروهای دیگر مانند آنتی بیوتیک ها، مسکن ها، داروهای پیشگیری از بارداری یا سایر داروهای هورمونی نباید هیچ تاثیری در آزمایشی که hCG را اندازه می گیرد، داشته باشند.

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − ده =