۵ دقیقه

روش های تعیین جنسیت

روش های تعیین جنسیت جنین

روش های تعیین جنسیت در سال های اخیر تغییرات بسیاری داشته اند. در حال حاضر تعداد راه هایی که می توانید به وسیله آن ها متوجه دختر یا پسر بودن جنین خود شوید، بسیار متنوع است. آیا به دنبال این هستید که چگونه می توان جنسیت کودک خود را در دوران بارداری تشخیص داد؟ حتما در خصوص آزمایش های ژنتیک و کاربرد آن ها در تعیین جنسیت جنین اطلاعاتی به گوشتان خورده است. در این مقاله قصد داریم در کنار معرفی تمامی روش های تعیین جنسیت اطلاعات مفیدی در خصوص آزمایش های ژنتیکی برای تعیین دختر یا پسر بودن جنین به شما ارائه کنیم.

روش های تعیین جنسیت

راه های تشخیص جنسیت نوزاد

در اینجا محبوب ترین روش ها برای تعیین جنسیت کودک به تفصیل آورده شده است. ما دقت آنها را در تعیین جنسیت کودک شما بیان کرده ایم.

آزمایش خون غربالگری سه ماهه اول

تست NIPT یک آزمایش خون است که در بهترین آزمایشگاه ژنتیک انجام می شود و به طور خاص سندرم داون ، تریزومی ۱۸، نسخه های اضافی یا از دست رفته کروموزوم های X/Y و انواع دیگر ناهنجاری های کروموزومی را بررسی می کند. آزمایش NIPT همچنین می تواند DNA جنین موجود در خون شما را تشخیص دهد، که ممکن است به تعیین اینکه جنین دختر یا پسر است کمک کند. شما می توانید با پزشک خود صحبت کنید که آیا این آزمایش خون برای شما مناسب است یا خیر.

سونوگرافی

سونوگرافی یکی از روش های اولیه برای پیش بینی جنسیت جنین است. در این روش معمولا اندام تناسلی جنین را بررسی می کنند و به دنبال علائم مختلفی هستند که نشان دهد جنین دختر است یا پسر.

همانطور که قبلاً گفته شد، حتی در طول یک سونوگرافی، پزشک ممکن است نتواند جنسیت جنین را دریابد. جنین ممکن است در وضعیتی باشد که اندام تناسلی او قابل مشاهده نباشد. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است نیاز به تکرار سونوگرافی داشته باشید. اگر دوقلو دارید، تعیین جنسیت چالش برانگیزتر می شود. تعیین دقیق جنسیت جنین به تجربه اپراتور سونوگرافی و استفاده از دستگاهی با وضوح بالا بستگی دارد.

آزمایش ژنتیکی آمینوسنتز

روش های آزمایش ژنتیکی مانند آمنیوسنتز نیز می توانند روش های پیش بینی اولیه برای تعیین جنسیت جنین باشند. پزشکان به طور کلی این آزمایش ها را برای تعیین اینکه آیا جنین دارای ناهنجاری کروموزومی یا اختلال ژنتیکی مانند سندرم داون است انجام می دهند. آنها می توانند به طور همزمان اطلاعاتی در مورد جنسیت جنین به دست آورند. کارشناسان آزمایش ژنتیک را فقط برای تعیین جنسیت توصیه نمی کنند، زیرا خطراتی به همراه دارد.

آمنیوسنتز نوعی آزمایش ژنتیکی است که در آن پزشک با استفاده از یک سوزن بلند و نازک، مقدار کمی مایع آمنیوتیک را از رحم می گیرد. برخی از سلول های جنین در مایع آمنیوتیک وجود دارد که می تواند برای تعیین وجود هر گونه اختلال ژنتیکی و همچنین جنسیت جنین مورد استفاده قرار گیرد.

بیشتر بخوانید: بهترین آزمایشگاه برای آمنیوسنتز

آزمایش ژنتیکی CVS

CVS DH نمونه ‌برداری از پرزهای کوریونی همچنین نوعی آزمایش ژنتیکی است که برای تعیین وجود هر گونه نقص مادرزادی مانند سندرم داون و همچنین جنسیت جنین استفاده می شود. در طول این روش پزشک شما نمونه ‌ای را از پرزهای کوریونی، که بافتی در جفت وجود دارد و حاوی اطلاعاتی درباره ژن‌ های جنین است، برمی ‌دارد.

روش‌های آزمایش ژنتیک ممکن است خطر سقط جنین را افزایش دهد و معمولاً برای افراد باردار بالای ۳۵ سال، زوج‌ هایی که سابقه خانوادگی اختلالات ژنتیکی دارند یا برای تأیید نتیجه مثبت غربالگری قبل از تولد استفاده می ‌شود.

بیشتر بخوانید: آمنیوسنتز یا CVS توسط چه کسانی انجام می شود؟

چه زمانی می توان از روش های تعیین جنسیت استفاده کرد؟

اگر باردار هستید، ممکن است کنجکاو باشید که جنسیت کودک خود را بدانید. برخی از روش‌ های پیش‌ بینی اولیه وجود دارد که می‌تواند جنسیت کودک شما را تعیین کند. اما حتما این سوال برای شما نیز ایجاد شده که بهترین زمان برای استفاده هریک از روش های تعیین جنسیت چه وقتی است؟ و چند ماهگی می توان جنسیت جنین را مشخص کرد؟

تشکیل فرج یا آلت تناسلی از هفته ششم بارداری شروع می شود. جنین های دختر و پسر در طول سونوگرافی سه ماهه اول تا حدود هفته چهاردهم بارداری کاملاً شبیه به هم هستند.

بهترین زمان برای استفاده از روش های تعیین جنسیت که پیش تر به آن ها اشاره کردیم، به شرح زیر است.

آزمایش خون

غربالگری سه ماهه اول معمولا بین هفته های ۱۱ تا ۱۴ انجام می شود.

سونوگرافی

بین هفته های ۱۸ تا ۲۲ بارداری، پزشک احتمالا بتواند جنسیت جنین را در طول سونوگرافی تعیین کند.

آمینوسنتز

به طور کلی آمنیوسنتز را بین هفته های ۱۵ تا ۲۰ بارداری انجام می دهند.

CVS

پزشک معمولا CVS را بین هفته های ۱۰ و ۱۲ بارداری انجام می دهند.

آزمایش های CVS و آمینوسنتز عمدتاً زمانی انجام می ‌شوند که پزشک به ناهنجاری ‌های جنینی مشکوک باشد و نیاز به تشخیص اختلالات کروموزومی داشته باشد و آزمایش ‌ها خطرات خاصی را به همراه داشته باشند. متخصصان این آزمایش ها را فقط برای تعیین جنسیت جنین توصیه نمی کنند.

در طی سونوگرافی که بین هفته های ۱۸ تا ۲۲ بارداری انجام می شود، می توانید متوجه شوید که جنین پسر است یا دختر. در هفته هجدهم، پزشک شما ممکن است بتواند جنسیت کودک شما را در وضعیتی که اندام تناسلی او قابل مشاهده باشد تشخیص دهد. اگر پزشک نتواند اندام تناسلی جنین را به وضوح ببیند، ممکن است نتواند جنسیت جنین را به طور قطع تشخیص دهد.

بیشتر بخوانید: تعیین جنسیت قبل از بارداری

برای تعیین جنسیت جنین باید به کجا مراجعه کرد؟

برای تعیین جنسیت جنین، می‌توانید به یک مرکز پزشکی یا مرکز زنان و زایمان مراجعه کنید. در این مراکز، از تجهیزات مدرن مانند سونوگرافی (آلتراسونوگرافی) برای تصویربرداری از جنین استفاده می‌شود. این تجهیزات به پزشکان امکان می‌دهند تصاویر دقیق از جنین و نواحی مختلف آن را مشاهده کرده و جنسیت را تعیین کنند.

همچنین، برخی از مراکز پزشکی از آزمون‌های خونی مبتنی بر DNA برای تشخیص جنسیت جنین استفاده می‌کنند. این آزمون‌ها معمولاً در هفته‌های پایانی دوران بارداری امکان‌پذیر هستند.

بیشتر بخوانید: روش تعیین جنسیت جنین با پی جی دی

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 19 =