آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی » آزمایشات بارداری » سندرم پیش از قائدگی ( نشانه ها و درمان )
۵ دقیقه

سندرم پیش از قائدگی ( نشانه ها و درمان )

سندرم پیش از قاعدگی

سندرم پیش از قاعدگی یکی از مواردی است که ممکن است به صورت ماهیانه و یا دوره ای ایجاد شود. در این سندرم که قبل از قاعدگی ایجاد می شود خانم ها دچار تحولاتی در بدن می شوند که ممکن است تحمل آن سخت و دشوار باشد. یکی از مهم ترین موارد در پیش از قاعدگی اختلالات هورمونی و در نهایت ایجاد تداخل در سیستم بدن است. تغییرات خلق و خو و حساس شدن روحیات از شایع ترین نشانه های این سندرم است. در این دوره خانم ها گوشه گیر و تنها می شوند و تمایلی به احساس شاد بودن ندارند، ممکن است با کوچکترین حرفی عصبانی شوند و یا بی دلیل تمایل به گریه کردن داشته باشند. ورود به این سندرم ممکن است باعث نگرانی اطرافیان شود اما این یک پروسه کاملا طبیعی در بدن زنان خواهد بود.

سندرم پیش از قاعدگی

علائم سندرم پی ام اس

فرد در مواجهه با سندرم پیش از قاعدگی ممکن مشکلات روحی داشته باشد و یا اینکه دچار عارضه های جسمی شود، ممکن است حتی دچار هر دو عوارض گردد و با آن دست و پنجه نرم کند. اگر خانم ها این دوره را با آگاهی طی کنند کمتر دچار آسیب های روحی و جسمی در طول سندرم خواهند شد. شدت هریک از عوارض ایجاد شده در آن در خانم های مختلف متفاوت است و شاید فردی حتی این سندرم را تجربه نکند. اما در هر صورت شما با شناخت علائم و نشانه های آن بهتر و راحت تر می توانید مشکلات ایجاد شده را برطرف نمایید. نکته ی بسیار مهمی که دررابطه با سندرم پیش از قاعدگی وجود دارد این است که دوره ی آن کوتاه بوده و شما با آگاهی از آن می توانید کنترل بهتری روی سیستم بدن داشته باشید تا احوالات و عوارض ایجاد شده در روح و جسمتان را مدیریت کنید. در ادامه علائم اصلی ورود به سندرم پیش از قاعدگی را با هم بررسی می کنیم:

به طور کلی سندرم پیش از قاعدگی با علائم و نشانه های زیر بروز می کند:

نوسانات خلق و خو

یکی از مهم ترین نشانه های ورود به PMS تغییرات خلق و خو و حساس شدن به رفتارهای دیگران است. خانم ها در این دوره با هر انتقادی به شدت ناراحت می شوند و کوچکترین مساله ای که بر خلاف عقیده شان باشد ایشان را به شدت عصبانی و ناراحت می کند. تغییرات هورمونی نقش اساسی در این تغییر رفتارها دارد و ممکن است سطح نوسان این هورمون ها به اندازه ای باشد که روحیه تان تحت تاثیر قرار بگیرد. معمولا خانم ها در این دوره علاوه بر خشمی که قادر به کنترل آن نیستند تمایل شدیدی به گوشه گیری و گریه کردن دارندو از نظر احساسی تمایل به تنها بودن را پیدا می کنند. بهترین اقدام در این رابطه این است که با آگاهی از این وضعیت روش های کنترل خشم را پیش بگیرید و سعی کنید که با استفاده از ورزش و یا دمنوش های آرام بخش این دوره را طی کنید. انجام تمرینات یوگا در آرامش خاطر شما تاثیر گذار خواهد بود.

در این دوره ممکن است احساس ترس و اضطراب داشته باشید و دائما نگران اتفاق های ناگوار باشید. همچنین ممکن است میزان استرس در انجام کارهایتان افزایش یابد.

یکی دیگر از مشکلات عدم تمرکز و توجه به امور است که در این دوره ممکن است شما مانند روزهای قبل کیفیت خوبی برای انجام امور ارائه ندهید.

احساس درد و خستگی در بدن

اگر احساس کوفتگی می کنید و بیدار شدن در صبح برایتان دشوار است نشانه از ورود به سندرم پیش از قاعدگی خواهد بود. در این دوره شما احساس ناخوشایندی دارید و به دلیل احتباس آب در بدن احساس خستگی و بی حالی دارید. در این دوره سینه های خانم ها دچار تورم و درد می شوند. همچنین ممکن است قسمت هایی از لگن و پاها نیز دچار درد شوند. شما برای انجام فعالیت های مختلف روزانه بی حوصله و خسته هستید و تمایل بیشتری به استراحت دارید تا فعالیت. در این دوره می توانید با دوش آب گرم ومصرف نوشیدنی هایی مانند قهوه و کافئین این احساس را کنترل کنید. سعی کنید تا مایعات بیشتری مصرف کنید و از مواد غذایی انرژی جا کمک بگیرید.

در این دوره مفاصل شما دردناک می شود و شما انرژی کافی برای انجام امور روزمره تان را نخواهید داشت.

افزایش اشتها

قبل از پریود ممکن است اشتهای شما بیشتر و یا غیر قابل کنترل شود، تمایل به مصرف غذاهای شور و چرب و یا انواع شیرینی افزایش می یابد. در این دوره شما اشتهای کاذب را تجربه می کنید که نیاز به کنترل دارد. به جای مصرف انواع مواد غذایی پرکالری در این دوره بهتر است که مصرف نمک را کم و از میوه و سالاد به جای وعده های غذایی اضافی استفاده کنید. افزایش اشتها جزو مواردی است که ممکن است حتی در دوران پریود هم همراهتان باشد. از این رو کمک گرفتن از روش هایی برای کنترل آن مانند مصرف مایعات و سبزیجات کمک کننده است.

جوش صورت یا بدن

همانطور که اشاره کردیم فرد در سندرم پیش از قاعدگی دچار تغییرات هورمونی می شود این تغییرات باعث می شود که در سطح پوست و میزان چربی آن نیز اختلال ایجاد شود و در قسمت هایی از پیشانی و اطراف بینی جوش های مختلف ظاهر شوند. برای این عارضه کنترل زیادی نمی توان داشت اما معمولا بعد از پریود این جوش ها بهبود می یابند.بهتر است که از دستکاری جوش ها در این دوره خودداری نمود تا بعد از پایان پریود و بهبودی آن، اسکاری باقی نماند.

سندرم پیش از قاعدگی اتفاقی است که ممکن است برای خانم ها قبل از شروع پریود ایجاد شود. این سندرم با سردرد ، تغییرات خلق ، عصبی شدن، حساس شدن و میل به تنهایی در خانم ها بروز می نماید.برای کنترل این عارضه بهتر است که از یک متخصص زنان خوب و با تجربه مشاوره بگیرید.

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =