آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی » آزمایشات بارداری » مشاوره ژنتیک قبل از بارداری را جدی بگیرید!
۳ دقیقه

مشاوره ژنتیک قبل از بارداری را جدی بگیرید!

مشاوره ژنتیک قبل از بارداری و دلیل انجام آن

مشاوره ژنتیک قبل از بارداری را جدی بگیرید! والدین اعم از کسانی که نسبت خانوادگی دارند و کسانی که نسبت خانوادگی ندارند، باید این مشاوره را پیگیری کنند. در واقع مشاوره ژنتیک یک مشاوره جامع و تخصصی است که به شما در تشخیص هر گونه مشکل در مورد ژن ها و کروموزوم هایی که مشکل دارند، کمک می کند. این مشاوره بخشی از مراقبت های دوران بارداری و پیش از بارداری به حساب می آید. در این مطلب می خواهیم هر آنچه به شما در این زمینه کمک می کند را از دیدگاه متخصصین آزمایشگاه زینلی بررسی نماییم. آزمایشگاه زینلی بهترین آزمایشگاه ژنتیک در تهران است که یکی از خدمات آن مشاوره ژنتیک می باشد.

مشاوره ژنتیک قبل از بارداری

اهمیت مشاوره ژنتیک قبل از بارداری

مراقبت های دوران بارداری محدود به دوران بارداری نیست، بلکه پیش از اقدام به بارداری نیاز است ارزیابی ها و غربالگری های لازم انجام شود. این کار خطر بروز مشکلات سلامت برای مادر و ناهنجاری و اختلالات ژنتیکی را به حداقل میرساند. در بارداری هایی که سن مادر پایین است،  احتمال پارگی زودرس کیسه آمنیون و زایمان زودرس وجود دارد. در بارداری پس از سن سی و پنج سالگی برای مادر، احتمال بروز اختلالات کروموزومی نظیر تریزومی ۱۳ و ۱۸ و۲۱  افزایش می یابد. در مشاوره قبل از بارداری آزمایش های روتین قبل از بارداری انجام می شود. در صورتی که سابقه بیماری خاصی در مادر نظیر دیابت، تشنج، فشار خون و یا مصرف داروی مرتبط با بیماری مادر وجود دارد، راهنمایی های لازم صورت می گیرد.

پیشگیری از بیماری های ژنتیکی با انجام مشاوره ژنتیک قبل از بارداری

انجام مشاوره ژنتیک قبل از بارداری از نظر پیشگیری از بروز بیماری های ژنتیکی در جنین اهمیت بسیار زیادی دارد. در صورتی که در خانواده زوجین سابقه ای از بیماری ژنتیکی باشد، بهتر است این مشاوره پیش از بارداری انجام شود. با یک مشاوره شما می توانید از بیماری هایی نظیر عقب ماندگی ذهنی، سندروم داون، ناشنوایی، نابینایی، بیماری فلج عضلانی نظیر SMA یا دوشن و PKU، سقط های مکرر پیشگیری کنید. در واقع با کنترل همه عوامل موثر در بوجود آمدن این مشکلات، می توانید از بروز آنها پیشگیری کنید. باید قبل از اقدام به بارداری حتما جهت مشاوره ژنتیک اقدام نمایند. در مورد ازدواج های خویشاوندی انجام آزمایش های ژنتیک غربالگری بر روی زوجین اکیداً توصیه می شود.

کلام پایانی

مشاوره ژنتیک قبل از بارداری یکی از موارد مهمی است که زوجینی که می خواهند برای بارداری اقدام کنند، باید انجام دهند. به خصوص زوجین در سنین بالا که زن ها و کروموزوم ها دچار تغییرات و اختلالاتی می شوند، باید پیگیری این موضوع باشند. در این مطلب هر آنچه می توانست در این زمینه به شما کمک کند را بیان کردیم. هر گونه سوالی که ذهن شما را درگیر می کند، در بخش دیدگاه و در انتهای این مقاله آن را با ما در میان بگذارید.

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − دوازده =