آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی » تست های ژنتیکی » مواد غذایی موثر در باروری مردان
۶ دقیقه

مواد غذایی موثر در باروری مردان

مواد غذایی موثر در باروری

آیا مواد غذایی موثر در باروری مردان را می‌شناسید؟ از جمله مواردی که بر روی باروری مردان تاثیرگذار است، مواد غذایی می‌باشد. مطالعات در آزمایشگاه دکتر زینلی نشان داده‌اند که مصرف برخی از مواد غذایی می‌تواند تاثیر مخربی بر روی باروری آقایان داشته باشد. امروزه با رواج مصرف مواد غذایی نامناسب، میانگین اسپرم آقایان بسیار کاهش یافته است. مواد غذایی می‌توانند بر روی کاهش کیفیت اسپرم، تاثیر گذار باشند. این مشکل شاید در نگاه اول بسیار سطحی به نظر برسد، اما در صورت عدم رفع آن، به یک مشکل جدی مبدل خواهد شد. بسیاری از پروژهشگران به دلایل بسیار زیادی برای کاهش اسپرم و در نتیجه عدم باروری مردان اشاره نموده‌اند. دلایلی مانند:

 • اشعه ناشی از تلفن همراه
 • گرمایی که از قرار دادن لپ تاپ روی پاهای افراد ناشی می‌شود.
 • چاقی

و … . در بین موارد ذکر شده، چاقی و عدم استفاده از مواد غذایی مناسب، یک عامل محتمل شناخته شده است. تحقیقات نشان داده‌اند که برخی از مواد غذایی می‌توانند بر روی آسیب دیدن اسپرم‌ها تاثیرگذار باشند. اما در کنار این مواد غذایی، می‌توان به گروهی از مواد غذایی نیز اشاره نمود که بر روی افزایش قدرت و توان اسپرم‌ها، موثر هستند.

مواد غذایی موثر در باروری

مواد غذایی موثر در باروری مردان

مواد غذایی موثر در باروری مردان کدامند؟

مواد غذایی موثر در باروری مردان در دو گروه کاهش دهنده و افزایش دهنده اسپرم‌ها دسته بندی شده‌اند البته زوجین می توانند یک بررسی هم با آزمایشات قبل از ازدواج بر روی کیفیت اسپرم آقایان داشته باشند. بنابراین مردان با شناخت دقیق این نوع از مواد، می‌توانند به راحتی برای افزایش باروری خود، اقدام کنند. در ادامه به بررسی این تقسیم بندی، می‌پردازیم:

مواد غذایی موثر در باروری مردان (کاهش دهنده اسپرم‌ها):

همانطور که ذکر شد، یکی از دسته‌بندی‌های مهم مواد غذایی موثر در باروری مردان، مواد غذایی مضر هستند. با شناخت این مواد غذایی می‌توانید از کاهش میزان اسپرم، جلوگیری نمایید. از جمله مواد غذایی که در کاهش اسپرم‌ها تاثیرگذارند، عبارتند از:

 • گوشت‌های فرآوری شده: (از جمله مواد غذایی که می‌تواند کاهش میزان اسپرم در آقایان را به همراه داشته باشد، گوشت‌های فرآوری شده و گوشت‌های قرمز هستند. گوشت گاو، هات داگ، سالامی، بیکن و … در کنار طعم لذت بخش، تغییر تحرک اسپرم و کاهش تعداد آن را به همراه دارند.)
 • چربی‌های ترانس: (چربی‌های ترانس می‌توانند تاثیرات مخربی بر روی سلامتی افراد داشته باشند. این چربی‌ها خطر بیماری‌های قلبی در افراد را افزایش خواهند داد. اما مشکل فقط این موضوع نیست. در برخی از مطالعات (انجام شده توسط محقق اسپانیایی) به این امر مهم دست یافتند که این چربی‌ها بر روی کاهش تعداد اسپرم، موثر هستند.)
 • گروه محصولات سویا: (مصرف بیش از حد سویا به جهت برخورداری از فیتواستروژن‌ها، کاهش غلظت اسپرم را به همراه خواهند داشت.)
 • مصرف ناخواسته‌ی آفت کش‌ها و بیسفنول‌ها: (از ترسناک‌ترین و مخرب‌ترین مواد غذایی موثر در باروری مردان، می‌توان به این گروه از مواد غذایی اشاره کرد. این مواد به طور ناخواسته توسط افراد مورد استفاده قرار می‌گیرند. سبزیجات، آب آلوده، قوطی‌های مواد غذایی و … در بر دارنده‌ی این مواد هستند.)
 • لبنیات پرچرب: (در برخی از تحقیقات بین جوانان ۱۸ الی ۲۲ سال که مصرف لبنیات پرچرب زیادی داشتند، شاهد کاهش تحرک اسپرم و شکل غیر طبیعی آن بوده‌ایم.)
افزایش باروری با مواد غذایی

مواد غذایی موثر در باروری مردان

مواد غذایی موثر در باروری مردان (افزایش دهنده اسپرم):

گروهی از مواد غذایی نیز در دسته‌ی مواد غذایی موثر در باروری مردان و افزایش دهنده‌ی اسپرم‌ها شناخته شده‌اند. با مصرف این گروه از مواد غذایی، می‌توان شاهد افزایش تحرک اسپرم‌ها و در نتیجه افزایش میزان باروری در مردان بود. از جمله انواع این مواد غذایی، می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره نمود:

 • ماهی: (مصرف ماهی ارتباط مستقیمی با تحرک بهتر اسپرم‌ها خواهد داشت. غلظت اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در این ماده‌ی غذایی، سلامت اسپرم‌ها را به همراه داشته است.)
 • میوه و سبزیجات: (آنتی اکسیدان‌هایی مانند: لیکوپن، کوآنزیم، ویتامین C و … می‌توانند بر روی غلظت و تحرک اسپرم، موثر باشند.)
 • گردو: (از دیگر مواد غذایی موثر در باروری مردان، می‌توان به گردو و سایز مغزیجات اشاره نمود. گردو با در بر داشتن مواد مغذی، حیات اسپرم‌ها را برای مدت زمان زیادی، افزایش خواهد داد.)

برای افزایش شانس باروری در مردان، توجه به تامین برخی از مواد غذایی و عناصر ضروری برای بدن، امری حائز اهمیت خواهد بود. عناصر و مواد غذایی موثر در باروری مردان، عبارتند از:

فاو آیکن
 • اسید فولیک: (که در دانه‌های روغنی، غلات کامل و سبوس دار، میوه‌ها و آب میوه‌ها، سبزیجات و … موجود است.)
 • زینک یا روی: (که در صدف‌های خوراکی، آجیل‌ها، لبنیات و … موجود است.)
 • ویتامین B12: (که در مخمرهای مغذی، ماهی‌ها و غذاهای دریایی، غلات صبحانه و … موجود است.)
 • ویتامین C: (که در انواع مرکبات، فلفل دلمه، گوجه فرنگی، سیب زمینی، غلات کامل صبحانه و … موجود است.)
 • ویتامین D: ( که در قارچ، ماهی‌هایی مانند سالمون و تونا، جگر گوساله و … موجود است.)
 • ویتامین E: (که در روغن‌های گیاهی، آجیل و مغزیجات، تخم کدو، سبزیجات مانند: کلم بروکلی و … موجود است.)

مواد غذایی موثر در باروری مردان

برای افزایش میزان باروری در مردان چه باید کرد؟

یکی از راهکارهای بسیار مناسب برای افزایش میزان باروری، توجه به مواد غذایی موثر در باروری مردان است. اغلب ناباروری در بین مردان، به سبب عدم کیفیت سلول‌های اسپرم، پدیدار خواهد شد که این مورد در بهترین آزمایشگاه ژنتیک قابل بررسی خواهد بود. یکی از مواردی که بر روی باروری مردان بسیار تاثیرگذار است، رابطه جنسی می‌باشد. غذاها از جمله فاکتورهایی هستند که می‌توانند بر روی افزایش میل جنسی نقش بسزایی داشته باشند. همچنین بسیاری از مواد غذایی می‌توانند بر روی افزایش تحرک اسپرم‌ها نیز تاثیر گذار باشند. بنابراین اطلاعات مردانی که به دنبال افزایش شانس بارداری خود هستند، می‌توانند از راهکارهای مناسبی بهره برداری کنند. از جمله این راهکارها عبارتند از:

 • ورزش کردن به طور منظم
 • دریافت ویتامین C به میزان کافی و مورد نیاز بدن
 • کاهش استرس و افزایش میزان استراحت و کسب آرامش
 • دریافت ویتامین D به میزان کافی و مورد نیاز بدن
 • از مشاوره‌های پزشکی و روش‌های درمانی جهت افزایش میزان تحرک اسپرم و افزایش تعداد آن، استفاده کنید.
 • میزان مصرف تخم شنبلیله را افزایش دهید.
 • از مصرف مواد مخدر، الکل، سیگار و … اجتناب کنید.

با شناخت مواد غذایی موثر در باروری مردان، می‌توانید از یک سبک زندگی سالم برخوردار شوید. شیوه‌ی زندگی ناسالم، نه تنها زندگی شما را با مشکل مواجه خواهد کرد، بلکه باروری مردان را نیز مختل می‌کند. برای نموده با مصرف زیاد الکل و مواد مخدر و …، سطح تستوسترون در بدن را کاهش داده و کیفیت مایع منی را مختل خواهید کرد. برای دستیابی به پاسخ مناسب جهت افزایش شانس باروری در مردان، می‌توانید از مشاوره‌های تخصصی پزشکان، استفاده کنید.

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − یک =