آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی » مطالب علمی » ویروس HPV چیست و چگونه منتقل می شود؟
۴ دقیقه

ویروس HPV چیست و چگونه منتقل می شود؟

ویروس اچ پی وی
آنچه می خوانید...

ویروس HPV چیست و چگونه منتقل می شود؟ ویروس HPV از شایع ترین عفونت های مقاربتی در انسان است که باعث سرطان سرویکس و زگیل های تناسلی می شود. طولانی شدن عفونت با بعضی از انواع HPV می تواند منجر به سرطان سرویکس شود. بیش از 30 نوع از این ویروس وجود دارد که می تواند بر اندام تناسلی انسان تاثیرهای متفاوتی بگذارد. HPV پرخطر در خانم ها به مرور می تواند به نوع پیشرفته تری به نام سرطان دهانه رحم در آید. برای تشخیص و پیشگیری از مشکلات بیشتر، آزمایش، پاپ اسمیر و معاینات دوره ای الزامی می باشد. در این مطلب می خواهیم از پزشکان آزمایشگاه ژنتیک زینلی بیشتر در این زمینه کمک بگیریم. آزمایشگاه ژنتیک زینلی بهترین آزمایشگاه ژنتیک در تهران می باشد.

ویروس اچ پی وی چیست

ویروس اچ پی وی چیست؟

ویروس اچ پی وی یک ویروس رایج است که می تواند قسمت های مختلف بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد. سویه های HPV باعث ایجاد زگیل در دست ها، پاها و صورت  می شوند. حدود 30 گونه HPV می تواند بر اندام های تناسلی شما از جمله فرج، واژن، دهانه رحم، آلت تناسلیی و کیسه بیضه تأثیر بگذارد.

HPV که دستگاه تناسلی شما را تحت تاثیر قرار میدهد، یک عفونت مقاربتی است که از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود. بسیاری از مردم از فکر ابتلا به بیماری های مقاربتی می ترسند اما آنها نمیدانند که HPV تناسلی بی ضرر است. این ویروس باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود. برخی از گونه های HPV پرخطر هستند و می توانند منجر به سرطان هایی مانند سرطان دهانه رحم شوند. 

علائم ویروس اچ پی وی

این ویروس معمولاً علائمی ایجاد نمی کند. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، شایع ترین علامت ویروس زگیل در ناحیه تناسلی شما است. زگیل تناسلی دانه های زبر و چیزی شبیه به گل کلم می باشند که روی پوست منتشر می شوند. ممکن است هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها پس از آلوده شدن شما به HPV ظاهر شوند. 

تیپ های مختلف ویروس HPV در زمینه ارتباط با سرطان دهانه رحم به دو گروه پر خطر و کم خطر طبقه بندی می شود. گروه کم خطر HPV۶ و HPV۱۱ و گروه پر خطر انواع HPV ۱۶ و ۱۸ و ۳۱ و ۳۳ و ۴۵ با سرطان دهانه رحم مرتبط هستند. نوع ۱۶ و ۱۸ با هم حدود هفتاد درصد سرطان های دهانه رحم را شامل می شوند. در صورت بروز علائم زگیل تناسلی و یا بروز نوع پر خطر جنسی، توصیه به درمان سریع و پیگیری های لازم می شود.

انواع بیماری هایی که ویروس اچ پی وی ایجاد می کند

سرطان مقعد

در مردان سرطان آلت تناسلی

سرطان واژن

سرطان دهانه رحم

عفونت

راه انتقال ویروس اچ پی وی

از طریق تماس پوست با پوست

مخاط از فرد دیگر

به واسطه زخم پوستی یا مخاطی ویروس ها

تماس جنسی

تشخیص و پیشگیری از ویروس اچ پی وی چگونه است؟

امروزه با انجام پاپ اسمیر بررسی تیپ های مختلف ویروس HPV امکانپذیر می باشد. با استفاده از راه های پیشگیری از زگیل تناسلی می توان به پایبندی به اصول اخلاقی در خانواده، عدم ارتباط جنسی ناسالم و پرخطر، پرهیز از اپیلاسیون و لیزر در امکان غیر بهداشتی اشاره کرد. در صورت ابتلا از دستکاری و کندن زگیل ها به شدت خودداری کنید و در اسرع وقت به متخصص مراجعه کنید.

کلام پایانی

در این مطلب هر آنچه می توانست به شناخت هر چه بیشتر این مشکل کمک کند را بیان کردیم. علائم این ویروس و شکل و شمایل آن را بیان کردیم. علاوه بر این در مورد نحوه تشخیص و پیشگیری از آن را نیز بیان نمودیم. در صورت مشاهده هر گونه علامت فوراً به متخصص مراجعه کنید و یا به آزمایشگاه ژنتیک دکتر زینلی مراجعه فرمایید.

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =