آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی » تشخیص ژنتیکی سرطان ها » کاربرد ماموگرافی در تشخیص سرطان پستان
۴ دقیقه

کاربرد ماموگرافی در تشخیص سرطان پستان

کاربرد ماموگرافی در تشخیص سرطان پستان چیست؟ ماموگرافی یک نوع تصویربرداری تخصصی از بافت پستان است که در آن از اشعه ایکس با دوز پایین برای بررسی بافت سینه استفاده می‌شود. رادیوگرافی اشعه ایکس از پستان ابزاری برای کشف زودرس سرطان‌های غیرقابل لمس پستان است. این روش عکسبرداری می‌تواند سرطان پستان را قبل از آن که توده قابل لمس شود، شناسایی نماید. در این مقاله قصد داریم تا اطلاعات جامعی در خصوص کاربرد ماموگرافی در تشخیص سرطان پستان ارائه کنیم.

مزایای ماموگرافی در تشخیص سرطان پستان

ماموگرافی یکی از ابزارهای اصلی و مؤثر برای تشخیص زودرس سرطان پستان در میان انواع آزمایش تشخیص سرطان سینه محسوب می‌شود و دارای مزایای زیادی است:

تشخیص زودتر

ماموگرافی به عنوان یک روش پیشگیری و اسکرینینگ، به تشخیص زودرس سرطان پستان کمک می‌کند. این امکان به پزشکان می‌دهد که تغییرات کوچک در بافت‌های پستان را از زمانی که هنوز قابل لمس نیستند، شناسایی کنند. ماموگرافی می تواند ناهنجاری های کوچکی در بافت پستان را مشخص کند. درواقع یکی از مزیت های این روش به عنوان غربالگری، تشخیص تومور در زمانی است که اندازه آن کوچک است.

بیشتر بخوانید: علائم سرطان پستان

کاهش مرگ و میر

انجام منظم ماموگرافی به زنان کمک می‌کند تا اگر سرطان پستان در مراحل اولیه تشخیص داده شود، اقدامات درمانی زودرس‌تر و موثرتری را تجربه کنند. این امر می‌تواند به کاهش مرگ و میر مرتبط با سرطان سینه منجر شود.

درمان موثرتر

تشخیص زودرس با ماموگرافی این امکان را به پزشکان می‌دهد تا طرح درمانی مناسبتر و شخصی‌تری را برای بیماران تدوین کنند. این شامل انتخاب مناسب‌ترین روش‌های درمان، مثل جراحی، شیمی درمانی یا درمان‌های هدفمند، می‌شود.

کاهش هزینه‌های درمان

تشخیص زودرس با ماموگرافی می‌تواند هزینه‌های درمان را کاهش دهد، زیرا درمان در مراحل ابتدایی بیماری عملکرد بالاتری دارد و نیاز به درمان‌های گسترده‌تر یا جراحی‌های پیچیده‌تر را کاهش می‌دهد.

احتمال موفقیت بیشتر

تشخیص زودرس از طریق ماموگرافی احتمال موفقیت در درمان سرطان پستان را افزایش می‌دهد و این به بیماران امکان می‌دهد تا با خیال راحت‌تر و با اطمینان بیشتری به درمان بپردازند.

از این‌رو، انجام منظم ماموگرافی به عنوان یک ابزار مؤثر در پیشگیری، تشخیص و درمان سرطان پستان توصیه می‌شود.

بیشتر بخوانید: تشخیص ژنتیکی سرطان سینه

کاربرد ماموگرافی در تشخیص سرطان سینه

ماموگرافی دو نوع دارد یک نوع ماموگرافی برای غربالگری و دیگری برای تشخیص به کار می رود.
در عکس حاصل از این روش، چربی به رنگ خاکستری دیده می شود، بافت پستانی که متراکم تر است، سفید به نظر می رسد. ذرات ریز کلسیمی و وتوده های خوش خیم یا غیرسرطانی و نیز توده های بدخیم یا سرطانی نیز سفید دیده می شوند. در ادامه مهم ترین کاربردهای ماموگرافی در تشخیص سرطان پستان عنوان شده است.

ماموگرافی به عنوان یکی از روش‌های اصلی در تشخیص سرطان سینه، نقش مهمی در ارتقاء سطح اسکرینینگ و تشخیص زودرس این بیماری ایفا می‌کند. کاربردهای مهم ماموگرافی در تشخیص سرطان سینه عبارتند از:

اسکرینینگ (پیشگیری)

اسکرینینگ با ماموگرافی به زنان بدون علائم سرطان سینه این امکان را می‌دهد که تغییرات زودرس در بافت سینه را شناسایی کنند. این فرآیند اجازه می‌دهد تا سرطان در مراحل اولیه تشخیص داده شده و درمان مؤثرتر واکنش نشان دهد.

تشخیص زودرس

ماموگرافی به پزشکان این امکان را می‌دهد تا تصاویر دقیقی از بافت سینه بدست آورند و تغییراتی که ممکن است نشانگر سرطان باشند، را تشخیص دهند. این تشخیص زودرس می‌تواند به درمان موفق‌تر و کاهش مرگ و میر مرتبط با سرطان سینه منجر شود.

ارزیابی تصاویر تشخیصی

تصاویر به دست آمده از ماموگرافی اطلاعات دقیقی را فراهم می‌کنند که پزشکان می‌توانند از آن‌ها برای ارزیابی و تعیین تشخیص نهایی استفاده کنند. این تصاویر می‌توانند نواقص، تغییرات غیرطبیعی و نشانه‌های مختلف سرطان سینه را نمایان کنند.

تعیین مراحل بیماری

ماموگرافی به پزشکان کمک می‌کند تا مراحل بیماری را تعیین کرده و اطلاعات لازم برای برنامه‌ریزی مناسب و درمان موثرتر برای هر بیمار فراهم کنند.

رصد درمان

پس از تشخیص سرطان سینه، ماموگرافی به عنوان یک ابزار مؤثر برای رصد و ارزیابی اثربخشی درمان استفاده می‌شود. این امکان را به پزشک می‌دهد تا تغییرات در اندازه و شکل تومور را بررسی کند و نتایج درمان را ارزیابی نماید.

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × چهار =