آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی » مطالب علمی » ویروس کرونا چیست و چه تاثیراتی بر بدن دارد؟
۷ دقیقه

ویروس کرونا چیست و چه تاثیراتی بر بدن دارد؟

کرونا ویروس

کرونا ویروس ها، ویروس های بزرگ RNA دار هستند که برای اولین بار در سال ۱۹۶۰ شناسایی شدند. این ویروس ها در انسان  موجب بیماری تنفسی خفیف شبیه به سرماخوردگی معمولی  می شوند اما توانایی ایجاد بیماریهای شدیدتر را نیز دارند. در مطلبی از سایت آزمایشگاه دکتر زینلی همراه ما باشید.

کرونا ویروس ها می توانند باعث بیماری های حاد تنفسی مختلفی شوند. سندرم تنفسی خاورمیانه که عامل آن کرونا ویروس مرس (MERS-CoV) می باشد و برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ در عربستان سعودی شناسایی شد.

 همچنین بیماری سارس یا سندرم حاد تنفسی شدید که عامل آن کروناویروس سارس (SARS-CoV  ) می باشد و  برای اولین بار در سال ۲۰۰۳ در چین شناسایی شد. میزان مرگ و میر در اثر ویروس سارس ۱۰ درصد و در اثر ویروس مرس ۴۰ درصد بوده است.

کروناویروس ها، ویروس های مشترک بین انسان و حیوان هستند و بین حیوانات و انسان انتقال می یابند. 

علائم شایع عفونت با  کرونا ویروس شامل علائم تنفسی، تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات تنفسی است. در موارد شدیدتر، عفونت می تواند باعث ذات الریه ، سندرم حاد تنفسی شدید، نارسایی کلیه و حتی مرگ شود.

کرونا ویروس

ویروس کووید-۱۹

ویروس کرونای اخیر اکنون به طور رسمی با نام کووید-۱۹ (COVID-19) شناخته شده است. کووید-۱۹ نوعی جدید از کروناویروس است که قبلاً در انسان مشخص نشده است. کووید- ۱۹ از چین به کشورهای دیگر منتقل شده است و به صورت بیماری همه گیر (پاندمی) در جهان در آمده است. مدت زمان نهفتگی این بیماری ۴ تا ۷ روز می باشد و به طور معمول پس از آن علائم بیماری بروز می کند. انتقال بیماری در طی دوران نهفتگی می تواند روی دهد و این مساله چالش های زیادی را در پی داشته است. با اینکه منشا این ویروس حیوان بوده است، ولی طریقه انتقال آن انسان به انسان می باشد. میزان مرگ و میر در اثر این ویروس ۲ درصد تخمین زده شده است. به دلیل جدید بودن این ویروس، محققان در تلاش هستند، نحوه درمان این عفونت و چگونگی اطمینان از گسترش بیشتر ویروس را بررسی کنند. از آنجا که هیچ درمان خاصی برای کووید- ۱۹ وجود ندارد، بسیاری از متخصصان بر روی پیشگیری تمرکز نموده اند.

هنگامی که ویروس انسان را مورد حمله قرار می دهد، به طور معمول ویروس در قسمتی از گلو قرار می گیرد و با سرعت زیاد شروع به تکثیر می کند. هنگامی که غلظت ویروس ها زیاد باشد، ویروس وارد جریان خون می شود و یا از طریق سیستم لنفاوی یا از طریق ترشحات حرکت می کند و می تواند در اندام های دیگر نیز منتشر شود. کووید -۱۹ در اعماق ریه ها گسترش می یابد، جایی که گیرنده ای به نام گیرنده آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین (ACE) را هدف قرار می دهد.

علت بستری بعضی از بیماران در بخش مراقبت های ویژه 

بیمارانی که به ویروس کووید-۱۹ مبتلا می شوند، در معرض خطر مشکلات ریوی قرار دارند و نیازمند مراقبت های ویژه در بیمارستان هستند. هنگامی که ویروس در بدن تکثیر می یابد و میزان ویروس زیادی در بدن ایجاد می شود، بدن واکنش شدیدی  به آن نشان می دهد. همین واکنش است که ممکن است باعث وخامت حال فرد شده و پزشکان ناگزیرند بیمار را تحت مراقبت های ویژه قرار دهند. 

مواردی که باید فرد در رابطه با ویروس کرونا از آن آگاهی داشته باشد!

همانطور که می دانیم  ویروس از طریق قطرات آلوده گسترش می یابد. این بدان معنی است که وقتی کسی سرفه می کند، قطرات از طریق هوا حدود سه متر جابجا می شوند و روی سطوح قرار می گیرند. مخاط بدن (موکوس و خلط) که به همراه ویروس به بیرون از بدن دفع می شود موجب محافظت و پایداری بیشتر ویروس می گردد. هنگامی که فرد سالم با دستان خود سطح را لمس می کند و سپس دستان را به چشم، صورت یا موهای خود می زند، می تواند ویروس را به بدن خود منتقل نماید. ورود ویروس به میزبان معمولاً از طریق غشاهای مخاطی انجام می شود. این مخاط ها شامل مخاط دهان ، بینی و چشم هاست. همچنین ممکن است قطرات حاوی ویروس به مو چسبیده و توسط پوشش و چربی موجود در مو و پوست سر محافظت شود. از این رو، بهداشت دست از اهمیت بالایی برخوردار است و افراد همیشه باید دست های خود را قبل از لمس چشم ، صورت یا موهای خود بشویند.

ضرورت ضدعفونی کردن دست ها

کرونا ویروس به سرعت توسط آب ساده غیرفعال می شود. با این حال، باید مخاطی که از ویروس محافظت می کند را با صابون حذف نماییم. برای سطوح نیز باید اطمینان حاصل گردد که قطرات همراه با مخاط از سطوح پاک می شوند.

استفاده از ماسک

در حال حاضر گفته می شود، ماسک های معمولی برای جلوگیری از آلوده شدن افراد سالم مفید هستند. و نیازی به پوشیدن ماسک N95 نیست! در حقیقت، هنگامی که ماسک N95 را برای مدت زمانی می پوشید ، تنفس مشکل می شود. بنابراین، نمی توان بیماران مبتلا به بیماری های مزمن قلبی یا ریه را به استفاده به طور مرتب از  ماسک های N95 توصیه نمود. همچنین کارکنان مراقبت های بهداشتی که ماسک های N95 را برای مدت طولانی پوشیده اند ، احساس افزایش تعداد تنفس را در طول روز دارند!

ماندگاری ویروس کرونا بر روی سطوح 

تحقیقات انجام شده بر روی ماندگاری ویروس کرونا بر روی انواع مختلف سطوح نشان داده، این ویروس در شرایط سردتر و مرطوب تر ماندگاری بیشتری دارد!

دانشمندان در آلمان، اخیراً اطلاعاتی را از ۲۲ مطالعه در مورد ویروس کرونا جمع آوری کرده اند. تحقیقات  آنها کمک می کند تا درک نماییم، چه مدت ویروس های کرونا روی سطوح زنده می مانند و چطور افراد قادر خواهند بود، آنها را از بین ببرند.

در بخشی از این تحقیقات که در مورد چگونگی ماندگاری کرونا ویروس ها بر روی سطوح بی جان مانند میزها و دستگیره درب ها بود، محققین نشان دادند، بسته به نوع مواد و شرایط ، ویروس های کرونای انسانی از ۲ ساعت تا ۹ روز می توانند عفونت زا باشند.

در دماهای حدود ۴ درجه سانتیگراد، انواع خاصی از ویروس های کرونا می توانند تا ۲۸ روز زنده بمانند. همچنین در دمای ۳۰ تا ۴۰ درجه سانتیگراد مدت زمان کوتاه تری پایداری دارند.

در دمای اتاق ، یک کرونا ویروس که منجر به سرماخوردگی می شود، در رطوبت ۵۰ درصد نسبت به رطوبت ۳۰ درصد بطور معنی داری طولانی تر باقی می ماند.

به طور کلی می توان گفت ویروس های کرونای انسانی می توانند تا ۹ روز بر روی سطوح بی جان در دمای اتاق پایدار باشند و در دمای ۳۰ درجه سانتیگراد  یا بیشتر، مدت زمان ماندگاری کوتاهتر است. نشان داده شده است که کرونا ویروس های دام ها برای مدت زمان ۲۸ روز حتی بیشتر پایدار هستند. 

شایان ذکر است هنگامی که دانشمندان در مورد ماندگاری ویروس های کرونا در سطوح مختلف تحقیق کردند ، نتایج متغیر بود. به عنوان مثال ، ویروس MERS به مدت ۴۸ ساعت بر روی سطح فولادی با دمای ۲۰ درجه سانتیگراد پایدار بود. با این حال ، ویروس TGEV در سطح مشابه و در همان درجه حرارت، تا ۲۸ روز می ماند.

نحوه غیرفعال کردن  ویروس کرونا 

محققین بیان کردند عواملی مانند پراکسید هیدروژن، اتانول و هیپوکلریت سدیم (ماده شیمیایی موجود در وایتکس یا همان مایع سفیدکننده) به خوبی و با سرعت ویروس های کرونا را غیرفعال می کنند. آن ها خاطر نشان ساختند پراکسید هیدروژن با غلظت نیم درصد و زمان یک دقیقه تماس با ناحیه آلوده در پاکسازی مؤثر خواهد بود. همچنین ضد عفونی سطوح با هیپوکلریت سدیم یک دهم درصد یا اتانول ۶۲تا ۷۱ درصد به مدت یک دقیقه به طور قابل توجهی عفونت کرونا  ویروس را کاهش می دهد.  اگرچه بررسی های انجام شده توسط محققان بر روی کووید-۱۹ نبوده است اما  آنها معتقدند که این نتایج به احتمال زیاد در مورد آخرین کرونا ویروس یعنی کووید-۱۹ هم صدق می کند. به نظر می رسد کلیه ویروس های انسانی که درتحقیقات مورد بررسی قرار گرفته اند به این  عوامل شیمیایی حساس هستند.

منابع:

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 2 =