۲ دقیقه

PND چیست و چرا اهمیت دارد؟

لزوم PNDقبل بارداری و ازدواج

بسیاری از والدینی که یک یا چند فرزند مبتلا به بیماری‌های صعب العلاج ژنتیکی دارند، از بیم این که باز هم فرزند بیمار دیگری نصیبشان گردد، از حاملگی پرهیز میکنند. مهم ترین سوالی که همواره در ذهن چنین والدینی وجود دارد این است که آیا می‌توان پیش از تولد بیماری جنین را تشخیص داد و آیا ممکن است از تولد فرزندی با بیماری صعب‌العلاج و یا کشنده جلوگیری نمود؟

اهمیت PND

مهم ترین سوال در حیطه تشخیص پیش از تولد این است که امکان پیشگیری از مشکلات ژنتیکی قبل از تولد وجود دارد؟ جواب مثبت به این سوال اولین بار در سال ۱۹۶۶ و با تشخیص سنـدرم داون در جنینهای مادران با سن بالا داده شد. این کشف منجر به ایجاد سرویس تشخیص جدیدی در پزشکی به ‌نام تشخیص پیش از تولد (PND) گردید. تشخیص پیش از تولد را در حقیقت می‌توان به‌ عنوان مجموعه اقدامات کلینیکی و پاراکلینیکی در نظر گرفت که می‌تواند به تشخیص بیماری احتمالی جنین قبل از تولد کمک نماید؛ در نتیجه والدین با انواع خاصی از آزمایش ژنتیک این امکان را می‌یابند که به‌ طور آگاهانه تصمیم به حفظ یا ختم حاملگی بگیرند.

لزوم تشخیص پیش از تولد

انجام مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج و مخصوصا قبل از حاملگی در مشخص نمودن والدینی که در معرض خطر داشتن فرزندی بیمار هستند نقش اساسی دارد. در چنین مشاوره‌ هایی لزوم تشخیص پیش از تولد به‌ طور دقیق و اختصاصی برای هر خانواده بررسی میگردد. در عین حال از موارد زیر می‌توان به ‌عنوان شایع ترین موارد لزوم تشخیص پیش از تولد نام برد:

سن بالای مادر: با افزایش سن مادر احتمال بروز اختلالات کروموزومی در جنین افزایش می یابد لذا حاملگی در خانمهای بالای سی و پنج سال به‌عنوان یکی از موارد لزوم تشخیص پیش از تولد در نظر گرفته میشود.

ابتلای فرزند قبلی به اختلالات کروموزومی

وجود بعضی از اختلالات کروموزومی در والدین

ابتلای فرزند قبلی به یک بیماری تک ژنی

سابقه خانوادگی ابتلا به نقایص لوله عصبی

سابقه سقط مکرر در ۳ ماه اول بارداری

برای تست PND به کجا مراجعه کنیم؟

آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی با نوزده سال سابقه تشخیص پیش از تولد به عنوان یکی از قدیمی ترین، مجهزترین و بهترین آزمایشگاه ژنتیک کشور شناخته شده است که بر روی بیش از یکصد بیماری ژنتیکی تشخیص پیش از تولد انجام داده است.

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − دو =