آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی » مطالب علمی » تاثیرات سیگار و قلیان روی ژن
۴ دقیقه

تاثیرات سیگار و قلیان روی ژن

تاثیر دخانیات بر ژن ها

تاثیر دخانیات بر عملکرد ژن ها، سبب ایجاد بیماری هایی در نوزادان تازه متولد شده می شود. همچنین دود سیگار  تاثیر قابل توجهی بر عملکرد ژن ها در بدن دارد. مواد شیمیایی موجود در دود سیگار می تواند باعث تغییراتی در DNA شود و منجر به جهش هایی شود که می تواند در عملکرد ژن تاثیر گذار باشد.

تاثیر دخانیات بر ژن ها

کشیدن سیگار یکی ازشناخته شده ترین مواردی است که  تاثیر منفی بر روی ژن ها می گذارد و سبب ایجاد تومور می شود. همچنین مصرف سیگار سیستم ایمنی افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. مثلا مادرانی که در دوران بارداری دخانیات مصرف می کنند، در خطر انتقال بیماری های جبران ناپذیر به فرزند خود هستند.

مطالعات نشان می دهد که تاخیر مخرب سیگار بر عملکرد ژن ها منجر به التهاب مزمن و افزایش خطر بیماری هایی مانند سرطان، بیماری های قلبی و اختلالات خود ایمنی شود.

به طور کلی، سیگار تاثیر قابل توجهی بر عملکرد ژن ها در بدن دارد که منجر به جهش و تغییرات اپی ژنتیکی می شود. ترک سیگار یکی از موثر ترین راه های برای کاهش این خطرات و بهبود نتایج کلی سلامتی است.

آیا مصرف دخانیات به سلامتی و عملکرد ژن ها آسیب وارد می کند؟

اکثر مطالعات در زمینه تاثیر مصرف دخانیات بر عملکرد ژن ها نشان می دهد که  دخانیات اثرات منفی  بر سلامت انسان ها دارند. تغییرات در تنظیم ژن های حیاتی می تواند پیامد های فاجعه باری بر سلامت و کیفیت زندگی داشته باشد. سرطان بارزترین نمونه از تاثیرات دخانیات بر عملکرد ژن ها است.

خطرات تاثیر دخانیات بر عملکرد ژن ها

  • افزایش محدودیت رشد جنین
  • سندرم مرگ ناگهانی نوزاد
  • رفتارهای اعتیاد آور در مراحل بعدی زندگی

تاثیرات منفی مصرف دخانیات روی DNA

دخانیات با گذر زمان روی بدن شما تاثیر می گذارد و ممکن است به بچه های شما نیز در آینده منتقل شود. تاثیرات منفی دخانیات روی DNA  جزء تغییرات اولیه است  و با گذر زمان خطر ابتلا به سرطان و بیماری های التهابی را افزایش می دهد. این تاثیرات با انجام آزمایش دی ان ای قابل تشخیص است.

مصرف دخانیات موجب چه بیماری هایی در ژن افراد می شود؟

مطالعات نشان می دهد که مصرف دخانیات تاثیر مستقیمی بر ژن ها دارد. استعمال مداوم سیگار و مصرف ترکیبات سمی و مضر موجود در دخانیات می تواند منجر به تغییرات ژنتیکی در سلول ها شود.

بیشتر تحقیقات در این حوزه به بررسی تاثیر دخانیات مرتبط با سرطان تمرکز دارد. استعمال سیگار به عنوان یک عامل خطرساز برای بروز سرطان شناخته شده است و تاثیر مستقیمی با رشد و تقسیم سلولی، تشکیل عروق جدید و مقاومت به مرگ سلولی دارد.

مصرف دخانیات می تواند تغییراتی در DNA ایجاد کند که باعث بروز خطاهای ژنتیکی و تغییرات ساختاری و عملکردی در ژن ها می شود.

علاوه بر تاثیر بروز سرطان، دخانیات می تواند تغییراتی در ژنتیک جنین ها و تاثیرات طولانی مدت در نسل های آینده ایجاد کئد. مصرف دخانیات  توسط افراد باردار منجر به تغییرات ژنتیکی در جنین می شود. همچنین به بروز اختلالات تولید مثلی، تغییرات در توسعه و رشد جنین و حتی بروز اختلالات انتقال ژنتیکی می شود.

 مصرف دخانیات چگونه سبب ایجاد سرطان در ژن ها می شود؟

در بدن افراد تقریبا ساختاری به نام هسته وجود دارد. مرکز سلول توسط هسته کنترل می شود و داخل هسته ۲۳ جفت کروموزوم قرار گرفته است که از ژن ها تشکیل می شوند. ژن ها به سلول ها کد هایی را انتقال می دهند که چگونه رفتار کنند.

زمانی که یک یا چند ژن یک سلول به خوبی کار نمی کنند و جهش سلولی به وجود آمده سبب ایجاد سرطان در بدن می شود. امروزه با تکنیک هایی مانند پی جی دی می توان ژن های مخرب را قبل از لقاح شناسایی کرد. بیشتر سرطان ها در طول زندگی افراد به دلیل جهش های ژنتیکی به وجود می آیند. مصرف دخانیات تاثیر مستقیمی با ایجاد انواع سرطان در افراد در سنین مختلف دارد. بنابراین بهتر است مصرف دخانیات از جمله سیگار را کنار گذاشته تا زندگی سالم تری در طول عمر خود داشته باشید.

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 6 =