۳ دقیقه

تقویت اسپرم در آقایان

تنوع اسپرم و کیفیت آن امری حیاتی برای سلامت باروری آقایان است. افزایش تعداد و بهبود کیفیت اسپرم می‌تواند نقش بسزایی در افزایش احتمال باروری داشته باشد. در ادامه، راهکارها و نکاتی برای تقویت اسپرم در آقایان آورده شده‌اند.

روش های بهبود کیفیت اسپرم در آقایان

روش درست سبک زندگی و تغذیه سالم می تواند منجر به افزایش قدرت باروری در آقایان و تقویت اسپرم ها شود. اصلاح سبک زندگی با قطع مصرف الکل و دخانیات نظیر سیگار و مواد مخدر و قلیان کشیدن ، خود داری از رفتن به سونا یا حمام با آب بسیار گرم و داغ و اجتناب از پوشیدن شلوار و لباس زیرهای تنگ و ورزش های منظم نقش بسیار مهمی در تقویت و افزایش قدرت باروری مردان دارد. در ادامه تمامی مواردی که می تواند منجر به افزایش کیفیت اسپرم ها شوند را بیان نموده ایم.

مدیریت استرس

استرس می‌تواند تأثیرات منفی بر سلامت اسپرم داشته باشد. تمرین، مدیتیشن، یا هر فعالیت آرام‌بخش دیگری می‌تواند به کاهش استرس کمک کند.

مدیریت وزن

وزن زیاد یا کم هر دو می‌توانند بر سلامت اسپرم تأثیرگذار باشند. حفظ وزن سالم با ترکیبی از تمرین منظم و تغذیه بهینه میسر است.

اجتناب از مواد مخدر و الکل

مصرف مواد مخدر و الکل می‌تواند به کاهش کیفیت اسپرم منجر شود. اجتناب یا محدود کردن مصرف این مواد مهم است.

مراقبت از سلامت جنسی

از برخی افراد برای مدت طولانی تجربه درمان‌های مرتبط با سلامت جنسی می‌شود. به عنوان مثال، انجام فعالیت جسمانی منظم و مراعات تمیزی مناسب می‌تواند به بهبود عملکرد جنسی و اسپرم کمک کند.

مراجعه به پزشک

اگر شما یا همسرتان مشکلات باروری دارید، مراجعه به پزشک ضروری است. آزمایشات اسپرم و مشاوره حرفه‌ای می‌تواند به تشخیص دقیقتر و برنامه درمانی موثرتر کمک کند.

استفاده از مکمل‌های غذایی

مصرف مکمل‌هایی مانند اسید فولیک، روی، و سلنیوم، با مشورت پزشک، ممکن است به بهبود کیفیت اسپرم کمک کند.

مواد غذایی لازم برای تقویت اسپرم در آقایان

علاوه بر اصلاح سبک زندگی ، تغذیه سرشار از زینک و سلنیوم و ویتامین ای و دی و سی ، همراه با رژیم کم چرب در تقویت قدرت باروری آقایان بسیار موثر می باشد. از جمله مواد مغذی موثر در تقویت اسپرم آقایان می توان به گردو و انواع مغزها و مصرف سیر و مرکبات و شکلات تلخ و گندم و جوانه گندم و رژیم سرشار از پروتئین نظیر گوشت و تخم مرغ اشاره کرد. به علاوه می توانید برا آگاهی از مواد غذایی موثر در باروری مردان می توانید به لینک مربوطه مراجعه کنید.

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =