آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی » تشخیص ژنتیکی سرطان ها » علائم سرطان پستان که باید آن ها را جدی بگیرید!
۴ دقیقه

علائم سرطان پستان که باید آن ها را جدی بگیرید!

علائم اولیه سرطان سينه در زنان

سرطان سینه یک بیماری شایع و نگران کننده برای سلامتی است که هم زنان و هم مردان را تحت تأثیر قرار می دهد. آگاهی از علائم سرطان پستان ضروری است، زیرا تشخیص زودهنگام نقش مهمی در نتایج موفقیت آمیز درمان ایفا می کند. در حالی که تجربه این علائم لزوماً نشان دهنده وجود سرطان سینه نیست، شناخت و رسیدگی سریع به هرگونه تغییر در سینه ها از اهمیت بالایی برخوردار است.

10 علائم شایع سرطان پستان در زنان

۱۰علائم شایع سرطان سینه که باید به آن ها توجه کرد!

ممکن است رشد تومور سینه کاملا بدون علامت باشد، ولی شایع‌ترین علائم سرطان پستان عبارتند از:

 • وجود توده در هر ناحیه از سینه و زیر بغل
 • تورم در ناحیه زیر بغل
 • درد یا حساسیت در سینه
 • مسطح شدن یا فرو رفتگی در سطح سینه
 • هر گونه تغییر شکل، رنگ و اندازه در سینه، عدم تقارن سینه ها
 • تغییر دمای پوست ناحیه سینه
 • تغییر شکل نوک سینه و احساس فرو رفتگی، خارش و سوزش در این ناحیه
 • ایجاد بثورات پوستی در ناحیه سینه
 • هر گونه ترشح روشن یا خونی از سینه
 • خارش، گزگز یا احساس سوزش

علائم ظاهری سرطان سینه

علائم سرطان سینه می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و برخی از افراد ممکن است در مراحل اولیه اصلاً علائمی را تجربه نکنند. مهم است که به خاطر داشته باشید که وجود این علائم به طور قطعی نشان دهنده سرطان سینه نیست، زیرا ممکن است ناشی از سایر شرایط نیز باشد. با این حال، اگر متوجه هر گونه تغییر یا ناهنجاری در سینه خود شدید، توصیه می شود برای ارزیابی بیشتر جهت آزمایش ژنتیکی برای تشخیص سرطان اقدام کنید. برخی از علائم رایج سرطان سینه عبارتند از:

 • تغییرات در اندازه یا شکل سینه
 • هرگونه تغییر در بافت، رنگ یا ظاهر پوست روی سینه

علائم هشدار دهنده سرطان سینه

تشخیص سرطان سینه در مراحل اولیه برای درمان موفقیت آمیز بسیار مهم است. در حالی که وجود این علائم و نشانه ها لزوماً نشان دهنده سرطان سینه نیست، مهم است که از آنها آگاه باشید و برای ارزیابی مناسب با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. علائم هشدار دهنده سرطان سینه عبارتند از:

 • درد یا حساسیت پستان: در حالی که درد پستان معمولاً علامت سرطان سینه نیست، درد یا حساسیت مداوم و غیر قابل توضیح در ناحیه سینه یا نوک سینه باید توسط یک متخصص مراقبت بهداشتی بررسی شود.
 • ناهنجاری های نوک پستان: نشانه ها شامل وارونگی نوک پستان (هنگامی که نوک پستان به سمت داخل می چرخد)، ترشح (غیر از شیر مادر) یا هرگونه پوسته پوسته شدن

بیشتر بخوانید: کاربرد ماموگرافی در تشخیص سرطان پستان

علائم سرطان سینه در زنان باردار

سرطان سینه ممکن است در زنان باردار رخ دهد، اگرچه نسبتاً نادر است. علائم سرطان سینه در زنان باردار به طور کلی مشابه علائم مشاهده شده در زنان غیر باردار است. با این حال، به دلیل تغییراتی که در دوران بارداری در سینه‌ها ایجاد می‌شود، ممکن است برخی از علائم پنهان شده یا به تغییرات طبیعی مرتبط با بارداری نسبت داده شوند.

برای زنان باردار مهم است که از هرگونه تغییر غیرعادی در سینه خود آگاه باشند و فوراً آن را به ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود گزارش دهند.

درد پستان یک علامت شایع در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی است، اما درد یا حساسیت مداوم و غیر قابل توضیح در ناحیه سینه یا نوک پستان باید توسط یک متخصص و یا در بهترین آزمایشگاه ژنتیک بررسی شود.

آیا سرطان سینه درد دارد؟

تومورهای مربوط به سرطان سینه معمولا بدون درد هستند. این توده‌ها در سونوگرافی و ماموگرافی مشاهده می‌شوند بنابراین لازم است به محض مشاهده توده، به پزشک مراجعه شود. گرچه توده سینه معمولا بدون درد است، ولی می‌تواند باعث حساسیت و درد در ناحیه سینه شود.

علائم سرطان سینه از چه سنی شروع می شود؟

سرطان سینه در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما با افزایش سن، این خطر افزایش می‌یابد. اکثر موارد سرطان سینه در زنان بالای ۵۰ سال تشخیص داده می شود که بیشترین میزان بروز آن در دهه ۶۰ و ۷۰ زندگی می کند. با این حال، توجه به این نکته مهم است که سرطان سینه می‌تواند زنان جوان‌تر را نیز مبتلا کند، اگرچه نسبتاً کمتر شایع است.

در حالی که خطر ابتلا به سرطان سینه با افزایش سن افزایش می یابد، توصیه می شود زنان در هر سنی از علائم و نشانه های احتمالی آن آگاه باشند. خودآزمایی منظم و غربالگری های معمول مانند ماموگرافی، صرف نظر از سن، برای تشخیص زودهنگام مهم است. همچنین لازم به ذکر است که سرطان سینه ممکن است در مردان نیز رخ دهد، اگرچه شیوع آن بسیار کمتر است.

بیشتر بخوانید: آزمایش تشخیص سرطان سینه

اشتراک گذاری مطلب:

فاو آیکن

آزمایشگاه ژنتیک دكتر زینلی

بزرگترین و مجهزترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی کشور دارای گواهینامه ایزو ۱۵۱۸۹
مجتمع کوثر ، مرکزی تشخیصی و تحقیقاتی در بخش خصوصی کشور می باشد. این مجتمع شامل آزمایشگاه ژنتیک پزشکی دکتر زینلی، مرکز پژوهشی ژنتیک انسانی کوثر (با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) و شرکت زیست فناوری کوثر می باشد که کارشناسان جوان و نخبه در آن مشغول به کار هستند. این مرکز دانش بنیان زیر نظر دکتر سیروس زینلی اداره می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + پنج =